جهش تولید | جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

اجرای نیات واقفین، رکن اصلی سازمان اوقاف - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


اجرای نیات واقفین، رکن اصلی سازمان اوقاف


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: اگر به نیات واقفین توجه نشود اعتماد میان واقفین و اوقاف به وجود نخواهد آمد، همچنین سازمان اوقاف از نظر شرعی نیز موظف است نسبت به اجرای نیات واقفین اهتمام داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین  عباس  اسکندری ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا(س)، اظهار کرد: مسئله وقف از دیرباز و همزمان با دوره امامت ائمه(ع) در تاریخ اسلام وجود داشته و در دوره‌های مختلف ایران اسلامی نیز مورد توجه مردم بوده است.
وی با بیان اینکه وقف یکی از مباحثی است که موجب رشد اقتصادی و تقویت دینی و مذهبی جامعه اسلامی می‌شود، مطرح کرد: یکی از راز و رمزهای بقاء فرهنگ عاشورایی در جامعه را می‌توان وقف دانست چراکه اگر این موقوفات نبود مسیر برای برگزاری این مراسمات هموار نمی‌شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به اینکه نیات واقفین به اعتقادات و ایمان آن‌ها بستگی دارد، عنوان کرد: برخی از موقوفات متولی دارند که توسط متولیان مناسب با نیت واقفین انجام می‌شود و برخی دیگر از موقوفات متولی ندارند که به سازمان اوقاف مرتبط می‌شود.
وی با بیان اینکه رکن اصلی سازمان اوقاف اجرای نیات واقفین است، خاطرنشان کرد: اگر به نیات واقفین توجه نشود اعتماد میان واقفین و اوقاف به وجود نخواهد آمد، همچنین سازمان اوقاف از نظر شرعی نیز موظف است نسبت به اجرای نیات واقفین اهتمام داشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با اشاره به اینکه مبنای فعالیت‌های سازمان اوقاف بر اساس نظرات کارشناسی است، تصریح کرد: یکی از اولویت‌های فعالیت‌های سازمان اوقاف استان قم پرداختن به امور خیریه است چراکه به دلیل تحریم‌ها و محرومیت‌های به وجود آمده در کشور خیلی از خانواده‌ها با مشکلات متعددی رو به رو شده‌اند.
وی با برگزاری مسابقات و آزمون‌های قرآنی داخلی یاد کرد و گفت: در آزمون قرآن کریم که ثبت نام آن از 10 روز قبل آغاز شده است نزدیک به پنج هزار نفر از استان قم ثبت نام کرده‌اند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه این آزمون در 18 رشته قرآنی دنبال می‌شود، یادآور شد: هیچ محدودیت سنی برای این آزمون وجود ندارد ولی تاکید ما بر شرکت بیشتر جوانان و نوجوانان در این آزمون است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری نسبت به قطب فعالیت فرهنگی شدن بقاء متبرکه و امامزادگان تاکید دارند اولویت نخست فعالیت‌های سازمان اوقاف نیز همین موضوع است.
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با اشاره به اینکه استفاده از موسسات مردمی در اجرای برنامه‌ها مورد توجه قرار گرفته است، بیان کرد: وجود امامزادگان موجب تقویت روحی و دینی مردم می‌شود و ممکن است گروهی از مردم که هیچ گونه ارتباطی با سازمان‌های فرهنگی ندارند به صورت خودجوش در این بقاء متبرکه فعالیت کنند.
وی افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تدارک برنامه‌های فرهنگی وظیفه دارد زیرساخت‌های لازم برای انجام فعالیت‌های فرهنگی توسط این افراد خودجوش را نیز فراهم کند.
 

آدرس کوتاه :