سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۷ آذر ۱۴۰۰

آخرین سوی چراغ، روایت تاریخی مرکز قم - صفحه اصلی

 

 

آخرین سوی چراغ، روایت تاریخی مرکز قم

آخرین سوی چراغ، روایت تاریخی مرکز قم


به گزارش روابط عمومی صدا وسیمای مرکز قم، در زمان حیات حضرت امام رضا علیه السلام، حمید بن قحطبه والی خراسان از طرف خلیفه، مأمور به کشتار عده‌ای از سادات حسنی می شود اما او از این امر سر باز میزند تا اینکه فرزند و عیالش را گروگان می‌گیرند تا به اجبار تن به این کشتار دهد و ...

این قصه تاریخی دستمایه ساخت یک تله تئاتر در سیمای مرکز قم شده است.

تله تئاتر «آخرین سوی چراغ» به تهیه کنندگی و کارگردانی هنری امیر حسین یاوری و کارگردانی تلویزیونی علی عسکری جدید ترین اثر سیمای مرکز قم است که این روزها مراحل ساخت و تدوین را پشت سر می گذارد تا در سالروز شهادت ثامن الائمه حضرت امام رضا علیه السلام و ایام پایانی ماه صفر برای پخش از شبکه استانی نور و شبکه‌های سراسری شما و 4 سیما آماده شود.

حجت الاسلام لطفی نیاسر مدیر کل صدا و سیمای مرکز قم که به اتفاق جمعی از مدیران و معاونین از فعالیت گروه سازنده این تله تئاتر بازدید کرد؛ با اشاره به اینکه قالب تله تئاتر از قالب های هنری تلویزیونی است که سالهای دهه 80 آثار فاخری در این قالب در سیمای جمهوری اسلامی ساخته و پخش شده است، گفت: در سالهای اخیر قالب تله تئاتر کمتر مورد استفاده واقع شده و تا حدی مغفول مانده بود. صدا و سیمای مرکز قم بر اساس سیاست استفاده از هنرمندان بومی استان قم در تولیدات خود و به خاطر بضاعت خوب تئاتر قم و موقعیت برجسته آن در کشور، تصمیم بر احیای این قالب تلویزیونی گرفت.

وی افزود: مرکز قم از یکی دو سال قبل شروع به تهیه و تولید تله تئاتر به ویژه در گونه مذهبی کرد که تولیداتش با استقبال شبکه‌های استانی و سراسری روبرو شد. چنانکه هم اکنون مرکز قم در صدر تولید تله تئاتر در کشور  قرار دارد.

لطفی نیاسر همچنین تصریح کرد: هم اکنون نیز با شیوع ویروس منحوس کرونا و تعطیلی اجراهای صحنه‌ای تئاتر در کشور، به نظر میرسد قالب تله تئاتر می‌تواند جایگزین تئاترهای صحنه‌ای شود. به همین دلیل صدا و سیمای مرکز قم آماده پذیرش طرح‌های تله تئاتر از هنرمندان قمی است البته به شرطی که نمایش‌نامه ها با توجه به الگو‌های تله تئاتر و اجرای تلویزیونی بازنویسی و بازطراحی شود و موضوعات آن نیز با سیاست‌های مصوب این مرکز منطبق باشد.

امیر حسین یاوری تهیه کننده و کارگردان هنری تئاتر تلویزیونی «آخرین سوی چراغ» نیز در گفتگویی ضمن اشاره به اینکه تله تئاتر ترکیب و تلفیق هنرمندانه‌ای از تئاتر و تلویزیون است، افزود: این بار بازیگران در فضای صحنه با واسطه‌ای به نام دوربین با مخاطبانشان ارتباط برقرار می‌کنند.

وی افزود: برخی از کارگردان‌های تئاتر به اشتباه شبکه‌های تلویزیونی را امکانی برای اجرای صحنه‌ای فرض می‌کنند اما یک تله تئاتر باید به بخشی از قواعد دو رسانه تئاتر و تلویزیون وفادار باشد. بر این اساس با توجه به آن که فرآیند ارتباط در تئاتر صحنه‌ای و رسانه تلویزیون ضمن داشتن برخی اشتراکات، دارای تفاوت‌های بنیادین هستند؛ باید نمایشنامه و نمایش صحنه‌ای ضمن حفظ اصالت های دراماتیک خود برای تولید به صورت یک برنامه نمایشی تلویزیونی، با شرایط و امکانات این رسانه منطبق شوند.

این تهیه کننده تلویزیونی ضمن تاکید بر این که با وجود افزایش سریال‌های تلویزیونی هنوز تله تئاتر مخاطبانش را از دست نداده است، خاطر نشان کرد: تله تئاتر «آخرین سوی چراغ» 5 تا 6 ماه پیش تولید داشت و قبل و حین تولید از نظرات کارشناسان بزرگ هنر نمایش و پیشکسوتان این هنر در قم برای افزایش کیفیت بهره برده است.

استفاده از ظرفیت هنری تئاتر استان قم و به کار گیری بازیگران و عوامل فنی بومی و سرآمد از شاخصه‌های تله تئاتر «آخرین سوی چراغ» است. در این اثر هنرمندان مطرحی همچون علی فرحناک (رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان قم)، سید محمد حسینی، محمد یوسفی، محمد قمرزاده، نگین رسولی و تعدادی از هنروران نمایش قم به ایفای نقش می‌پردازند. از دیگر عوامل ساخت تله تئاتر «آخرین سوی چراغ» می‌توان به سید صدرا میره‌ای به عنوان نویسنده، شهاب نیازمند به عنوان مدیر برنامه‌ریزی،محمد باقر یونسی نژاد به عنوان مدیر تولید، داود رجبی به عنوان مدیر تصویر برداری و نورپردازی و سید مهدی معنوی، اسلام عبادی و علیرضا عنایتی به عنوان تصویر بردار و هادی افضلی به عنوان طراح صحنه و لباس اشاره کرد.

فاضل حائری یزدی طراح چهر پردازی، مصطفی کوچکی مدیر صدابرداری و حسن عنایتی تدوینگر و وحید درخشش فر ناظر کیفی  این اثر تلویزیونی هستند.

به گفته امیر حسین یاوری، این گروه دو طرح دیگر تله تئاتر با موضوع سیره حضرت معصومه سلام الله علیها و دفاع مقدس نیز در دست تدوین و تصویب دارد.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.