جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

اداره حوزه نیازمند خلاقیت و روش جدید است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

اداره حوزه نیازمند خلاقیت و روش جدید است


عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه از افزودن 360 موقوفه به حوزه‌ها خبر داد و گفت: اداره حوزه نیازمند خلاقیت و روش جدید است.

آیت‌الله حسینی بوشهری:

، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری امروز در مراسم  تودیع و معارفه مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور که در مرکز مدیریت حوزه برگزار شد، با تبریک عید سعید فطر، اظهار کرد: خداوند را برای توفیق طلبگی و خدمت به حوزه حضرت ولیعصر(عج) سپاسگزار هستم.

وی با بیان اینکه امروز جایگاه حوزه‌های علمیه در جهان تشیع بی نظیر است، تصریح کرد: تمام اعمال ما زیر نظر خداوند، رسول خدا و اهل بیت(ع) است و باید فرصت‌ها را مغتنم دانست و از آن برای خدمت استفاده کرد.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه برخلاف شعار دادن، کار کردن راحت نیست، ابراز کرد: کار کردن در نهادهایی نظیر حوزه راحت نیست.

وی افزود: براساس حدیثی از امام صادق(ع) مجموعه نیت، قدرت، توفیق و به هدف اصابت کردن، سبب می‌شود که انسان به آنچه می‌خواهد دست یابد.

معاون جامعه مدرسین افزود: همچنین امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید، اگر می‌خواهی کارهای خوبی که انجام دادی مردم بپذیرند نباید در نگاه تو بزرگ جلوه کند و دچار خودشیفتگی شوید.

آیت‌الله حسینی بوشهری با تأکید بر اینکه کارهای صورت گرفته در این حوزه مقدسه، کار یک فرد نیست، ابراز کرد: از روزی که حوزه سامان جدید پیدا کرده، کارهای صورت گرفته از سوی یک فرد نبوده و مجموع اقدامات یک مجموعه بوده است.

وی تصریح کرد: امدادهای الهی، توجهات حضرت ولیعصر(عج)، حمایت و پشتیبانی مقام معظم رهبری و مراجع تقلید، شورای عالی حوزه، جامعه مدرسین، مدیران مراکز و حتی طلاب عزیز در پیشرفت‌های صورت گرفته نقش دارند.

عضو هیأت رئیسه خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه کار در حوزه نیاز به زمان، رفع موانع، همکاری، خلاقیت و اندیشه دارد، ابراز کرد: بسیاری از کارها به دلیل توهم مانع انجام نشده است.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه نیاز امروز حوزه با گذشته متفاوت است، ابراز کرد: اگر بخواهیم حوزه را همچون دهه‌های گذشته اداره کنیم، حوزه پاسخگو نخواهد بود؛ حوزه امروز خواسته‌های خود را دارد و بنده نیز با وجود اینکه به سخنان اشاره شده آیت‌الله استادی از منظر مقام معظم رهبری اعتقاد دارم، اما باید بگویم شیوه اداره حوزه و نحوه تعامل با گذشته متفاوت است.

وی با تأکید بر اینکه تغییر مدیران امر طبیعی است، ابراز کرد: هیچکس نیامده اینجا خانه بزند و سازوکار طولانی برای مدیریت خود طراحی کند؛ مدیریت یک مسؤولیت است و شغل نیست و هرکسی که آمده تا زمانی که توان، شادابی و تقاضا وجود داشته کار را دنبال کرده و هر روزی که این مسؤولیت را زمین گذاشته، باید شاکر خدا باشد و برای مدیر بعدی آرزوی توفیق داشته باشد.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه با بیان اینکه نسبت به آنچه که انجام شده، راضی نیستیم، گفت: در روایات اشاره شده که انسان نباید خود را از حد تقصیر بیرون کند و طلبکار باشد.

آیت‌الله حسینی بوشهری با تبریک به آیت‌الله اعرافی مدیر جدید حوزه‌های علمیه، افزود: آنچه بنده از تجربه و توان در اختیار دارم در اختیار ایشان است؛ چون کار در حوزه کار شخص نیست و اهداف بلند امام عصر(عج) را باید تأمین کرد؛ ایشان مطمئن باشند بنده همراهی و همکاری خواهم کرد و هرکجا نیاز به کمک فکری داشته باشند در طبق اخلاص خواهم گذاشت.

وی در ادامه به بخشی از اقدامات صورت گرفته اشاره داشت و گفت: به کارهایی که در طول این مدت انجام دادیم حالا چه متن باشد یا حاشیه اشاره خواهم کرد، اما سعی کردیم متن باشد.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه با تأکید بر اینکه تدوین سند چشم انداز حوزه مورد تأکید رهبری بوده است، ابراز کرد: ایشان بارها تأکید داشتند حوزه باید افق خود را ترسیم کند؛ همه نکات مورد نظر ایشان در سند چشم انداز تدوین و هرکسی یک دور سند چشم انداز حوزه را مشاهده کند تمام این دغدغه‌ها در آن مطرح شده است.

وی با بیان اینکه طرح آمایش سرزمین با توجه به سند چشم انداز طراحی شد، گفت: مطالبات رهبری از حوزه، پیگیری و طبقه‌بندی شده و تا جایی که انجام شده، تقدیم آیت‌الله اعرافی شده است.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه با اشاره به به بحث کوچک‌سازی حوزه، گفت: این بحث که مورد تأکید شورای عالی حوزه بود در دستور کار بوده و طرح کارسنجی نیز در این راستا است.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه رتبه بندی واحدهای حوزوی صورت گرفته است، افزود: به منظور استقلال مالی حوزه تلاش‌های خوبی صورت گرفته و کمیته وقف را تشکیل دادیم؛ در این دوره چهارساله حدود 360 مورد به موقوفات حوزه اضافه شده است.

معاون جامعه مدرسین با اشاره به اینکه بیش از 300 مدرسه در حال احداث، تکمیل، ترمیم و تجهیز است، ابراز کرد: به مناطق مرزی بیشتر رسیدگی کردیم، زیرا محرومیت‌های بیشتری داشتند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه به طرح متوازن علوم حوزوی توجه شده است، خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورا، مدرسه‌ای به عنوان مدرسه فقه و اصول راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه آسیب شناسی جامع تربیتی و اخلاقی حوزه انجام شده است، ابراز کرد: شعار بنده در دوره جدید علم و اخلاق بود و روی این موضوع سرمایه‌گذاری کردیم و بنده همواره سفارش جدی کردم تا پایه ادبیات طلاب تقویت نشده، حق ارتقاء ندارند.

عضو هیأت رئیسه خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه به شناسایی نخبگان حوزوی پرداخته شده است، تصریح کرد: بحث حوزه انقلابی که از مطالبات مقام معظم رهبری بود با سرعت آماده شد و با تصویب شورای عالی حوزه به مراکز حوزوی ابلاغ شد.

آیت‌الله حسینی بوشهری به تلاش‌ها برای کاهش تعطیلات حوزه اشاره کرد و گفت: خیلی تلاش و برنامه‌ریزی‌ها شده است و برخی استان‌ها زودتر از موعد سال تحصیلی آغاز می‌کنند.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه با بیان اینکه در برنامه‌های آموزشی حوزه تجدیدنظر شده است، ابراز کرد: تعداد اساتید حوزه در سال 91، بیش از هزار و 900 استاد بود اما امروز به بیش از 3 هزار و 280 نفر افزایش یافته است.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه امروز 44 مرکز تخصصی حوزوی فعالیت می‌کنند، ابراز کرد: اگرچه باید به ابعاد کیفی توجه کرد، اما این‌ها لازم حوزه بوده است؛ نمی‌شد حوزه فقط بر محور فقه و اصول متمرکز باشد و به تفسیر، تاریخ و کلام کاری نداشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه کارهای پژوهشی سرعت خوبی در سطح مدارس حوزه داشته است، اظهار کرد: برگزاری جشنواره علامه حلی مصداق کارهای پژوهشی است.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه افزود: توجه به آموزش زبان عربی، تجهیز 220 کتابخانه در مدارس کشور، توسعه انجمن‌های علمی و عضویت هزار و 414 نفر در این انجمن‌ها، نیازسنجی پژوهشی در زمینه‌های فقه، تفسیر، علوم قرآن، تعلیم و تربیت و اقتصاد، شناسایی 7 هزار و 300 عنوان پژوهشی، ارتباط با مراکز علمی پژوهشی کشور، ساماندهی امور اخلاقی و مشاوره ای و اعزام اساتید به استان‌ها بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته است.

آیت‌الله حسینی بوشهری گفت: امروز ممکن است در گوشه و کنار تخلفاتی باشد، اما کار نظام مند است و طلبه‌ای که می‌خواهد معمم شود باید دوره ببیند.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در عرصه تبلیغ، گفت: فعالیت در فضای مجازی، کار تبلیغی در 6 هزار مدرسه امین و اجرای طرح بینات از جمله اقدامات صورت گرفته است.

آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: برگزاری دوره برای معلمان آموزش و پرورش، همکاری در تدوین کتب آموزش و پرورش، تسهیلات رفاهی با همکاری مرکز خدمات حوزه و ساماندهی امر شهریه بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه کارهای انجام نشده فراوان است، ابراز کرد: امیدوارم با ایده‌های آیت‌الله اعرافی شاهد رشد و شکوفایی و بالندگی حوزه‌های علمیه سراسر کشور باشیم.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه در پایان خاطرنشان کرد: صمیمانه از عنایات مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، جامعه مدرسین و شورای عالی حوزه تشکر می‌کنم.

آدرس کوتاه :