جهش تولید | جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

ارسال بیش از هزار و صد اثر به دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


ارسال بیش از هزار و صد اثر به دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه


دبیر همایش کتاب سال حوزه گفت: در بیستمین همایش کتاب سال حوزه بیش از هزار و 100 اثر به دبیرخانه همایش ارسال شده است.

حجت الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی با اشاره به اینکه پژوهش در پیشینه حوزه علمیه نیز محور مباحث و درس‌ها بوده است، اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش شد تا پژوهش در ساختارها و سازمان‌ها نهادینه شده است و این امر در دهه‌های اخیر با احداث ساختمان‌ها و مراکز تخصصی نمایان شده است.
وی با بیان اینکه در قم در تمام رشته‌های علوم انسانی اسلامی مراکز و گروه‌های پژوهشی وجود دارند، مطرح کرد: معاونت پژوهش حوزه علمیه طبق سیاست‌گذاری‌هایی که دارد و با جلسات متعددی که برگزار کرده است از موازی کاری مراکز پژوهشی جلوگیری کرده است.
دبیر همایش کتاب سال حوزه با اشاره به اینکه امروزه در حوزه افرادی وجود دارند که به صورت تخصصی در عرصه اقتصاد اسلامی تحصیل کرده‌اند، عنوان کرد: این افراد با تمام نیازهای جامعه آشنایی لازم دارند، همچنین مجله اقتصاد اسلامی نیز بیش از 10 شماره منتشر شده است.
وی با بیان اینکه نیازهای جامعه در رده نظریه پردازی و پژوهش نیست، خاطرنشان کرد: طبیعی است اگر در حوزه تربیت اندیشمندان با مشکل مواجه باشیم در عرصه پژوهش نیز نمی‌توانیم دستاوردی داشته باشیم به همین منظور پژوهش‌ها و آثار مطلوبی که امروزه در حوزه انجام می‌شود نشانگر تربیت فرهیختگان توسط حوزه در سنوات گذشته است.
حجت الاسلام مقیمی حاجی با اشاره به اینکه امسال شاهد برگزاری بیستمین همایش کتاب سال حوزه هستیم، تصریح کرد: زمانی که یک همایش برای بیستمین بار برگزار می‌شود نشانگر استقبال مطلوب حوزویان از این همایش است به صورتی که در دوره‌های گذشته نزدیک به 17 هزار کتاب به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.
وی با بیان اینکه امسال نیز بیش از هزار و 100 اثر به دبیرخانه کتاب سال حوزه ارسال شده است، یادآور شد: این موضوع بیانگر این نیست که در طول 20 سال گذشته در حوزه تنها 17 هزار کتاب نگارش شده است چراکه به دلیل بالا بودن سطح کیفی این همایش بسیاری از آثار تولید شده به دبیرخانه ارسال نمی‌شود.
دبیر همایش کتاب سال حوزه با اشاره به اینکه هشت درصد آثار امسال را آثار غیر فارسی شامل شده است، بیان کرد: برای انتخاب آثار برگزیده نزدیک به 14 شاخصه وجود دارد که توسط داوران برجسته مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 

آدرس کوتاه :