جهش تولید | دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹

آشنایی مبلغان با تهدید فرقه‌های نوظهور در جامعه - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

آشنایی مبلغان با تهدید فرقه‌های نوظهور در جامعه


رئیس موسسه آموزشی تبلیغی دارالزهرا (س) گفت: مبلغان با فرقه‌های نوظهور در کشور و در دیگر نقاط دنیا آشنا شده و نقد این فرقه‌ها را فرا می‌گیرند.

رئیس موسسه آموزشی تبلیغی دارالزهرا خبر داد

 

حجت‌الاسلام سید ابوالحسن معنوی امروز در قم با بیان اینکه طلاب برای تبلیغ در مقابل منکر باید با عرفان‌های نوظهور آشنایی داشته باشند و بتوانند مستدل آن را نقد کنند، ‌اظهار کرد: موسسه آموزشی تبلیغی دارالزهرا در این راستا با برگزاری دوره‌های آموزشی طلاب را آگاه کرده و برای مقابله با عرفان‌های نوظهور آماده می‌کند.

وی با بیان اینکه همه انسان‌ها به معنویت گرایش دارند تصریح کرد: این مسئله مهم‌ترین دلیل گسترش ادیان در طول تاریخ بشر است و در کنار آن دیدگاه الهی و ادیان آسمانی مردمانی بودند که خود خدایانی ساختند و آیینی را آگاهانه پروراندند.

رئیس موسسه تبلیغی دارالزهرا ادامه داد: اگرچه آیین‌ها، ادیان و عرفان‌هایی که می‌توانند اشتراکاتی با ادیان آسمانی در دستورات اخلاقی مانند مهرورزی، ‌بخشندگی و... داشته باشند اما در ‌‌نهایت راه خود را می‌روند و به واسطه همین اشتراکات اهداف انحرافی خود را تامین و مخاطبان خود را گمراه می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت‌های زیر پوستی و نامحسوس عرفان‌های کاذب در جوامع گوناگون بیان کرد: عرفان‌های کاذب قشر جوان و نوجوان را برای اهداف خویش در نظر گرفته و به آن توجه دارند و در این راستا با زیبانشان دادن منکرات دینی و عرفی آن را در اعتقادات آن‌ها تبدیل به معروف و زیبایی می‌کنند.

معنوی با بیان اینکه محصولات و کتب این نوع عرفان‌ها جزء محصولات پرفروش در کشور ما و سایر نقاط دنیا به شمار می‌رود، تصریح کرد: شست و شوی مغزی مخاطبان، مخدوش کردن روان افراد، ‌تسلط روانی بر افراد، ‌نقض شرف و هویت انسانی، انحراف و بازسازی فکری و دگرگونی فریبکارانه و القای ایدئولو‍ژی خاص مخاطبان خود را به سمت مورد نظرشان منحرف می‌کنند.

وی با بیان اینکه آمار‌ها نشان از کم نبودن آمار قربانیان این نوع عرفان‌ها در دنیا دارد ابراز کرد: این نوع عرفان‌ها همگی به اسم اسلام هدف خود را دنبال می‌کنند که در این راستا موسسه تبلیغی دارالزهرا با تعیین سرفصل‌های آشنایی با نقد مکاتب هندی شامل یوگا، دالایلادما، ‌اوشو، ‌سایتا و...، آشنایی با فرقه‌های فعال و آشنایی و نقد عرفان حلقه نسبت به آگاه‌سازی و آشنایی طلاب مبلغ با گذراندن 30 ساعت کلاس با مبانی و نقد عرفان‌های اقدام می‌کند.

رئیس موسسه آموزشی تبلیغی دارالزهرا با تبیین عرفان فرقه یوگا به نقد آن پرداخت و گفت: پیروان یوگا مدهی هستند که به آرامش رسیدند و برای این هدفشان از ریاضت‌های دشوار و طاقت فرسا یاری می‌گیرند و در ‌‌نهایت به اختلالات روحی می‌رسند که در اعتقادات آن‌ها خداوند جایی ندارد.

وی همچنین با بیان شاخصه‌های عرفان فرقه‌های فعال در ایران، بیان کرد: با توجه به اینکه مشکلات زندگی و استرس‌های روزانه موجب نبود آرامش افراد سست ایمان می‌شود فرقه‌ها از این فرصت استفاده کرده و با شعار آرامش، دست به تشکیل نحله‌های انحرافی زدند که می‌توان در این راستا به عرفان حلقه، رام‌الله و ‌شیطان‌پرستی اشاره کرد.

معنوی با اشاره به نظریات انحرافی دالایلادما گفت: نظریات انحرافی این کتب بسیار است و کتب آن‌ها بین جوانان منتشر شده و بر این باورند که پنج میلیارد انسان روی زمین هستند که باید در همین راستا پنج میلیارد دین داشته باشیم تا هر کسی مطابق امیال خودش زندگی کند.

رئیس موسسه آموزشی تبلیغی دارالزهرا در بخش پایانی سخنان خویش از استقبال طلاب مبلغ از این دوره آموزشی خبر داد و بیان کرد: طلاب مبلغ در این موسسه آموزشی با فرقه صوفی‌گری، ‌وهابیت و ادیانی مانند زرتشت و مسیحیت نیز آشنا می‌شوند. / فارس

آدرس کوتاه :