جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹

آیت الله مرعشی نجفی به تقریب مذاهب اهتمام داشت - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

آیت الله مرعشی نجفی به تقریب مذاهب اهتمام داشت


استاد حوزه علمیه قم گفت: مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی از نخستین شخصیت هایی بود که به وحدت میان فرق و مسلمین اهتمام داشت تا دشمنی‌ها کاسته و خون کمتری ریخته شود.

استاد فاطمی‌نیا:

 حجت الاسلام سید عبدالله فاطمی‌نیا در مراسم بیست و هفتمین سالگرد بزرگداشت ارتحال آیت الله العظمی مرعشی نجفی که با حضور طلاب و اساتید حوزه، تعدادی از مسئولان در حسینیه این مرجع تقلید برگزار شد، با اشاره به اینکه کلمه فقیه در روایات اهلبیت(ع) بسیار ذکر شده است، اظهار داشت: در تفسیر و شرح کلمه فقیه بیانات زیادی از اهلبیت(ع) وارد شده که نیازمند توجه است.

وی با اشاره به اینکه در شرح کلمه فقیه تفاسیر گوناگونی مطرح شده است، ابراز داشت: آیا فقط با خواندن دروس طولی حوزه می توان فقیه شد یا مسائلی دیگر نیز لازم است؟

این استاد حوزه علمیه افزود: بدون تردید باید مقدمات را نظیر صرف و نحو و بلاغت را بخوانیم زیرا در فهم قرآن و احادیث به ما مدد می‌رساند اما صرف فراگیری مقدمات برای فقیه شدن کافی نیست.   

حجت الاسلام فاطمی نیا با اشاره به اینکه بر اساس تمام احادیث فقیه به مفهوم دین شناس است، اظهار داشت: ما باید بدانیم بعد از فراگیری علوم طولی و مقدمات، اهلبیت(ع) از ما چه می‌خواهند.

وی به تبیین سه عامل فقیه شدن براساس حدیث رسول اکرم(ص) اشاره داشت و تصریح کرد: نبی مکرم اسلام می‌فرماید «فقیه به تمام معنا، فقیه نمی‌شود تا اینکه حب و بغض او فقط برای خدا باشد؛ همچنین اگر آیه قرآن را می خواند، بطن آیه را هم متوجه شود و به محاسبه نفس خود اهتمام داشته باشد».

قرآن فقط به ظواهر نیست

این استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه قرآن فقط به ظواهر نیست، اظهار داشت: امیرالمومنین(ع) می‌فرماید «قرآن ظاهری زیبا و باطنی عمیق دارد»؛ اگر کسی اندکی درایت داشته باشد، زیباتر از قرآن پیدا نمی کند و باطنش عمیق است.

استاد فاطمی نیا افزود: بنابراین با توجه به احادیث، فقیه وقتی فقیه می‌شود که علاوه بر دروسی که همه طلاب می‌خوانند، محرمیت با خدا و معارف پیدا کند و متخلق به اخلاق الله باشد.

محرمیت بزرگان با خداوند

وی با بیان اینکه بزرگان و مراجع تقلید محرمیت با خدا و معارف داشتند اما ابراز نمی‌کردند، گفت: آیت الله العظمی بروجردی و آیت الله العظمی مرعشی نجفی خوارق عادات داشتند اما کسی نمی‌دانست؛ فقیه وقتی به آن رتبه می‌رسد که پاکیزه باشد و محرم اهلبیت(ع) باشد و اسلام شناس می‌شود.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی اسلام شناس برجسته‌ای بود، ابراز داشت: خوارق عادات از ایشان زیاد مشاهده شده است.

استاد فاطمی نیا با بیان اینکه آیت الله العظمی مرعشی نجفی از نخستین شخصیت‌هایی بود که به وحدت میان فرق و مسلمین اهتمام داشت، اظهار داشت: این مسئله در اندیشه آیت الله العظمی بروجردی نیز متبلور بود؛ وحدت میان مسلمین بدین معنا نیست که از اهل تسنن شویم.

هدف از تقریب مذاهب

وی با تأکید بر اینکه آیات عظام بروجردی و مرعشی نجفی ذوب در ولایت بودند و عمری برای اهلبیت(ع) گریه می‌کردند، ابراز داشت: این دو مرجع بزرگ شیعه به تقریب و وحدت اهتمام داشتند تا دشمنی‌ها کاسته و خون کمتری ریخته شود.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه ممکن است برخی افراد نافهم چنین انسان‌های بزرگی را متهم کنند، گفت: آیت الله العظمی مرعشی نجفی فقط به اطراف خود نگاه نمی‌کرد بلکه کل دنیا را مشاهده می‌کرد؛ عیب برخی افراد این است که فقط اطراف خود را نگاه می کنند در حالی که یک فقیه باید دنیا را مشاهده کند.

استاد فاطمی‌نیا در ادامه با اشاره به شعار تلخی که در گذشته مطرح می‌شد، ابراز داشت: متأسفانه در گذشته به دلیل غفلت از خدماتی که در ایران به علم می‌شد شعار می‌دادند «مصر می‌نویسد، لبنان چاپ می‌کند و عراق می‌خواند» در حالی که علوم عالمان ایران را اصلا متوجه نمی‌شدند؛ البته منشأ این شعارها به کوتاهی ما نیز مرتبط بود.

وی همچنین به ارسال نامه مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی به همراه یک جلد صحیفه سجادیه به مرحوم طنطاوی مفسر بزرگ جهان اهل سنت اشاره داشت و افزود: مرحوم طنطاوی در پاسخ به نامه آیت الله مرعشی نوشته بود «به راستی از بدبختی ما است که تاکنون بر این اثر گران بهای جاوید که از میراث‌های نبوت و اهلبیت است دست نیافته بودیم و هرچه در آن مطالعه کردم آن را از گفتار مخلوق برتر و از کلام خالق پایین‌تر می‌یابم».

این استاد اخلاق حوزه افزود: همچنین شیخ محمد عبده مفتی اسبق مصر و شارح نهج‌البلاغه در مقدمه این کتاب عظیم می‌نویسد «بر من مقدر بود نهج البلاغه را مشاهده کنم و این کتاب من را آرام و غصه‌ها را خارج کرد».

گویا افتراء در زمان ما حلال شده است!

استاد فاطمی نیا در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه بنده اهل مصیبت خواندن مکشوف نیستم، ابراز داشت: در زمان ما افتراء به سادگی بیان می‌شود و ظاهرا در زمان ما حلال شده است!؛ لعنت بر بنده اگر گفته باشم مصیبت خوانده نشود؛ ما طلبه هستیم و در مصیبت خوانی بزرگ شدیم اما بزرگان می‌گویند یک پرده در مصیبت نگاه داریم.

وی تصریح کرد: هنگامی که خدمت بزرگان می‌رسیدیم تأکید می‌کردند اگر بی پرده مصیبت بگوییم اهلبیت(ع) ناراحت می‌شوند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برخی فکر می‌کنند اگر مداح مصیبت غلیط بخواند، اهلبیت(ع) خوشحال می‌شوند، اظهار داشت: متأسفانه برخی مداحان در مصیبت خواندن با مجلس اهلبیت(ع) بازی می‌کنند.

لزوم حفظ حرمت جایگاه امام زمان(عج)

حجت الاسلام فاطمی نیا در پایان با تاکید بر اینکه اشعار و مجالس اهلبیت(ع) باید با وقار برگزار شود، گفت: حرمت نام و جایگاه بلند امام زمان(عج) در مجالس اهلبیت(ع) باید رعایت شود./مهر

آدرس کوتاه :