جهش تولید | چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹

بارگاه ملکوتی - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

بارگاه ملکوتی

بارگاه ملکوتی


Loading the player...

امام بزرگوارحضرت علی ابن موسی الرضا(ع) به دسيسه چيني مامون خليفه عباسي در زمان اوج‌گيري احساسات مذهبي به نفع امام رضا (ع) و بروز اختلافات خانوادگي در خاندان عباسي، مسموم و به شهادت رسيدند و پيكر مطهر ايشان در حوالي طوس به خاك سپرده شد و اكنون بعد از گذشت ساليان سال اين مزار كعبه اهل ولايت از سراسر جهان است.

 

بارگاه امام رضا، هشتمین امام شیعیان، در داخل ضریح قرار دارد. دیوارهای حرم تا ارتفاع ۲۰ سانتی متر با سنگ مرمر پوشیده شده‌است و بالای آن به ارتفاع ۹۲ سانتی متر با کاشی‌هایی بسیار گران‌بها و ارزشمند، مشهور به «سلطان سنجری» مزین شده‌است. بر روی این کاشی‌های نفیس آیات قرآن و احادیث معصومین شیعیان با خطوط رقاع و ثلث و نقش‌های اسلیمی برجسته دیده می‌شود. کتیبهٔ بسیار مهمی که در حرم به چشم می‌خورد، در زیر گنبد بر روی دیوارهای حرم است و حرم را دور می‌زند. بر این کتیبه که ۸۰ سانتی متر عرض دارد، سوره جمعه با خط ثلث جلی نوشته شده‌است. که اثر خطاط مشهور دوره صفوی «علیرضا عباسی» است.

 

سال تولید: 1391

عوامل این برنامه:

تهیه کننده ومجری:سعید عدالتخواه

با همکاری: عباس مرادیان-احمد امام جمعه- بیگی- مجید اعلایی

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام خدمت عوامل زحمت كش برنامه اينجانب حميدرضا... حميدرضا اكبري ۱۳۹۴/۰۳/۱۳ ۲۱:۴۰

حميدرضا اكبري
سلام خدمت عوامل زحمت كش برنامه
اينجانب حميدرضا اكبري( متخلص به مسلم) براي امام رضا شعري را به لحجه قمي سروده‌ام و دلم ميخواهد كه آنرا در برنام شما بخوانم
آيا اين امكان وجود دارد؟
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۳/۱۳ ۲۱:۴۰