جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

با توجه به مشکلات ارزی شاهد بروز پدیده‌ای به نام قاچاق معکوس بوده ‌ایم . - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


با توجه به مشکلات ارزی شاهد بروز پدیده‌ای به نام قاچاق معکوس بوده ‌ایم .


معاون اداره ‌کل تعزیرات حکومتی استان قم گفت: با توجه به مشکلات ارزی شاهد پدیده‌ای بنام قاچاق معکوس بوده‌ایم و یکی از کالاهایی که هدف سوء استفاده قاچاق معکوس قرار گرفته، فرآورده‌های نفتی هستند که با آن‌ها نیز مقابله شده است.

پدرام نیرومند با اشاره به اینکه بر اساس مصوبات موجود در قانون مبارزه با قاچاق هر نوع فعالیتی که موجب نقض تشریفات قانونی شود و عوارض گمرکی در این نقض پرداخت نشود قاچاق نامیده می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه خرید و فروش ارز در استان قم در اطراف حرم انجام می‌شود که چهره نامناسبی برای شهر به وجود آورده است.
وی با بیان اینکه هرگونه خرید و فروش ارز خارج از فرایند رسمی به صورت حواله و یا اسکناس خلاف بوده و دولت برای آن جرایم سختی را در نظر گرفته است، مطرح کرد: یکی از راه‌های کنترل ارز که توسط دولت در نظر گرفته شد تشکیل سامانه‌ای برای محاسبه میزان ورود و خروج ارز در کشور بود.
معاون اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان قم افزود: متاسفانه زمانی که بحث دلالی پیش می آید تمام اطلاعات موجود از بین می‌رود و دیگر میزان ورودی و خروجی ارز مشخص نیست و بانک مرکزی نیز نمی‌تواند قیمت مشخصی برای ارز تعیین کند.
وی با اشاره به اینکه امروزه آرامش به بازار ارز برگشته است، عنوان کرد: اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان قم نیز در راستای سیاست کلان کشور با بیش از 100 دلال ارز برخورد کرده است.
نیرومند با بیان اینکه برای این دلالان با همکاری نیروی انتظامی تشکیل پرونده داده شده است، خاطرنشان کرد: از همشهریان گرامی خواهشمندیم در صورت خرید ارز از هر صرافی، فروشنده را وادار به صدور فاکتور کنند چراکه فروشنده برای صدور فاکتور باید مشخصات را در سامانه ارزی ثبت نماید که به اطلاع بانک مرکزی نیز خواهد رسید.
وی با اشاره به سامانه جامع انبارها، تصریح کرد: هر کالایی که از مبدا گمرک وارد کشور می‌شود توسط این سامانه رصد و پایش می‌شود.
معاون اداره‌ کل تعزیرات حکومتی استان قم با بیان اینکه تمام انبارداران واحدهای صنفی موظف هستند در این سامانه ثبت نام کنند، یادآور شد  : در بحث قاچاق حوزه‌های مختلفی وجود دارد که با آن‌ها و برخورد لازم صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه با توجه به مشکلات ارزی شاهد پدیده‌ای بنام قاچاق معکوس بوده‌ایم، بیان کرد: به طور کامل بازار درحال رصد است و خوشبختانه در حوزه قاچاق دارو و وسایل پزشکی شاهد کاهش میزان قاچاق بوده‌ایم و مشکل اصلی ما به قاچاق معکوس و خروج دارو تبدیل شده است.
نیرومند با بیان اینکه با همکاری سازمان جهاد کشاورزی با قاچاق دام نیز مقابله می‌کنیم، یادآور شد: یکی از کالاهایی که هدف سوء استفاده قاچاق معکوس قرار گرفته است فرآورده‌های نفتی هستند که با آن‌ها نیز مقابله شده است.
احمدرضا سمیعی نسب رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت استان قم در ادامه با اشاره به اینکه حوزه نظارت سازمان صنعت معدن بر اساس قانون وظیفه کنترل و نظارت قاچاق کالا را در مرحله عرضه به عهده دارد، اظهار داشت: در این رابطه برخی از کالاها به عنوان کالاهای مرکزی و هدف ابلاغ شده است که برای آن‌ها برنامه ریزی لازم انجام شده است.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در راستای بحث‌های پیش گیری و توضیح صنوف نیز به خوبی انجام شده است، عنوان کرد: بازرسی لازم انجام شده و اقدامات خوبی نیز انجام شده است به گونه‌ای که از ابتدای سال جاری جمعا بیش از 3 و هزار 300 مورد بازرسی انجام شده است که ارزش ریالی کل تخلفات 909 میلیارد 263 میلیون ریال است.
 

آدرس کوتاه :