جهش تولید | سه‌شنبه، ۱ مهر ۱۳۹۹

دشمنان در صدد ضربه زدن به روحانیت هستند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

دشمنان در صدد ضربه زدن به روحانیت هستند


یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه دشمنان در صدد ضربه وارد کردن به روحانیت هستند، گفت: دادگاه ویژه روحانیت باید به مسائلی بپردازد که کیان روحانیت و آبروی حوزه را تهدید می‌کند.

آیت‌الله مکارم‌ شیرازی:

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی  در دیدار شوراهای ارشاد و صلح و سازش دادگاه‌های روحانیت با بیان اینکه در کنار جایگاه مهم روحانیت و طلاب باید توجه داشت که اگر انحرافی صورت گیرد آسیب شدیدی خواهد داشت، اظهار داشت: حضرت امام(ره) فرزند و رهبر حوزه بودند و انقلاب ما به دست روحانیون به ثمر رسید به همین دلیل مردم هر خوبی و هر بدی را از چشم روحانیت می‌بینند.

وی عنوان کرد: انقلاب‌های دیگری در این مملکت انجام شد که به ثمر نرسید اما انقلابی که از سوی حوزه اداره شد به ثمر نشست، امروزه خوبی‌ها را از روحانیت می‌دانند و اگر مشکلی نیز وجود داشته باشد آن را از روحانیت می‌بینند.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم به تأسیس دادگاه ویژه روحانیت توسط حضرت امام(ره) اشاره کرد وگفت: دادگاه ویژه روحانیت باید به مسائلی بپردازد که کیان روحانیت و آبروی حوزه را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به ارزش «اصلاح ذات بین» تأکید کرد: اصلاح بین مردم و حل اختلافات و درگیری‌ها از مهم‌ترین عبادات است و پاداش جهاد در راه خدا دارد.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: با توجه به اهمیت انتقال تجربیات پیشنهاد می‌شود این مجموعه سالانه یک اجتماع در قالب همایش برگزار کند تا فضای انتقال تجربیات برای کارکنان آن فراهم شود.

وی اظهار داشت: در دادگاه ویژه روحانیت از دو جهت آسیب وجود دارد که یکی از درون بوده و حب شهوات به شمار می‌رود و دیگری از برون و دشمنان هستند.

این مرجع تقلید گفت: دشمن می‌گوید تا روحانیت وجود داشته باشند، این انقلابی که الگویی برای کشورهای جهان محسوب می‌شود پایدار است، از همین رو دشمنان در صدد ضربه وارد کردن به روحانیت هستند.

وی با بیان اینکه «‌مداد العلماء افضل من دماء الشهداء» اظهار داشت: روز قیامت میزان‌های متعددی داریم که یکی از آن‌ها وی‍ژه‌ این است که ارزش قلم علما را با خون شهدا مقایسه کند و نتیجه‌اش نشانگر سنگین‌تر بودن قلم علما است.

دلایل برتری قلم علما به خون شهدا

آیت الله مکارم شیرازی گفت: خون مایه حیات است و اگر از دست برود موجب مرگ انسان می‌شود، اما قلم صرفا یک ابزار است با این حال ارزشش از آن عامل حیاتی بیشتر است و این بیانگر ارزش کار علماست هرچند که مقام شهدا نیز بالاست و به تعبیر قرآن «احیاء عند ربهم یرزقون» هستند.

این مرجع تقلید با اشاره به دلایل برتری قلم علما نسبت به خون شهدا تصریح کرد: بقای خون شهدا به وسیله مداد علما است، اگر علما و نویسندگان نبودند که حوادث کربلا را بنویسند ممکن بود این خون‌ها فراموش شود.

وی یادآور شد: یکی دیگر از دلایل این است که شهید در زمان و مکان معینی شهید می‌شود، ولی قلم علما محدود به زمان و مکان نیست، مثلا کتاب‌های امثال شیخ طوسی بیش از هزار سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: با تمام این فضایلی که برای علم یاد شد باید بدانیم که آسیب‌های این راه نیز آسیب‌های بسیار بزرگی هستند، چرا که به قول معروف در کنار کوه‌های بلند دره‌های عمیقی وجود دارد.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم، نقش روحانیون در انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و گفت: کسانی که می‌خواهند حوزه را از خطرات مصون نگه دارند و از آن آسیب‌زدایی کنند پاداش بزرگی در روز قیامت خواهند داشت.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: رضاخان در زمان خودش متوجه شده بود که افرادی مثل شهید مدرس یک تنه می‌توانند با تمام آن حکومت استبدادی مبارزه کنند بنا بر این به فکر مبارزه با روحانیت افتاد تا با برداشتن این مانع از سر راه خود راحت‌تر به خودکامگی‌هایش ادامه دهد./مهر

آدرس کوتاه :