جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

راز شب‌ زنده‌داری هفده‌ روزه‌ حضرت معصومه (س) - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

راز شب‌ زنده‌داری هفده‌ روزه‌ حضرت معصومه (س)


رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن ضمن تبیین مهم‌ترین ویژگی‌ها و القاب بانوی کرامت گفت: همه ما قمی‌ها ریزه‌خوار سفره باکرامت حضرت فاطمه معصومه(س) و باید قدردان این نعمت باشیم.

حجت‌الاسلام ‌‌‌یوسفی‌مقدم

 حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی مقدم، ضمن تبریک ایام دهه کرامت و ولادت باسعادت حضرت معصومه(س) اظهار داشت: خود مسافرت طولانی و توأم با رنج و محنت حضرت معصومه (س) به همراه برخی از نزدیکان و وابستگان به سمت ایران به‌منظور دیدار برادر بزرگوارشان امام رضا (ع) در توس، نشان‌دهنده عمق ارادت و علاقه این دو نور بزرگوار به یکدیگر و ولایت مداری حضرت فاطمه معصومه (س) است.

وی افزود: ایشان بسیار به موضوع ولایت اهمیت می‌دادند و خودشان هم با اینکه از جایگاه بزرگ علمی و معنوی برخوردار بودند و سعی در تبیین مقام امامت و ولایت برای عموم مردم به‌ویژه بانوان داشتند.

وی بابیان این‌که یکی از شئونی که می‌تواند برای آحاد مردم به‌یژه نسل جوان امروز ما الگو باشد این است که این بانوی بزرگوار به‌شدت مدافع ولایت بودند، گفت: حضرت معصومه(س) در جهت کسب دانش بسیار کوشا بوده و به جایگاه علمی بزرگی دست‌یافته بودند که این مسئله هم می‌تواند نشان از آن باشد که زنان جامعه ما در کسب معارف دینی اهل تلاش و کوشش بسیار بوده‌اند.

تحسین پدر در پاسخگویی دختر به سؤالات مردم

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم ادامه داد: در برخی روایات آمده که به‌عنوان‌مثال جمعی از شیعیان برای دیدار امام موسی بن جعفر(ع) می‌آمدند که از حضرت سئوالاتی داشته باشند و چون امام کاظم (ع) نبوده‌اند، دخترشان حضرت معصومه(س) پاسخگوی سؤالات می‌شدند و بعد که این جمعیت سؤال‌کننده در مسیر بازگشت درراه به امام هفتم برمی‌خوردند و سؤالات و جواب ارائه‌شده را مطرح می‌کردند، موسی بن جعفر(ع) آن را تائید کرده و از دختر باکرامت خود بسیار به نیکی یاد می‌نمودند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع حضرت معصومه (س) با این مقام بالای علمی و نیز جایگاه والای اخلاقی و معنوی، نه‌تنها الگوی زنان و دختران جوان شیعه بلکه همه مردان وزنان مسلمان و بلکه کل بشریت هستند و واقعاً این عزت بزرگی است که خدای متعال نصیب مردم ایران کرده که پذیرای چنین خواهر و برادری در این کشور هستیم.

ریزه‌خوار سفره بانوی کرامت هستیم

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ادامه با تأکید بر این‌که همه ما ریزه‌خوار سفره اهل‌بیت(ع) ازجمله بانوی کرامت حضرت معصومه(س) هستیم، گفت: امام صادق(ع) در حدیثی قبل از این‌که حضرت معصومه(س) متولد شوند از فضیلت زیارت و مدفن ایشان سخن گفته و شیعیان را به اهمیت آن توجه داده و می‎فرمایند: «شهر قم، حرم ما است و در آن زنی از فرزندان من مدفون می‎شود به نام فاطمه و هر کس او را زیارت کند بهشت برای او ثابت می‎شود».

وی بیان داشت: نکته حائز اهمیت دیگر درشان و مقام حضرت این‌که امام کاظم (ع) گرچه دارای 37 فرزند بودند، اما پس از امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) در میان دیگر فرزندان به‌سان ستاره‎ای فروزان می‌درخشند و دارای مقامات و کراماتی هستند که در برخی روایات به آن اشاره‌شده، به‌طوری‌که در میان فرزندان موسی بن جعفر(ع) پس از امام رضا (ع) هیچ‌کدام هم سنگ و هم‌تراز ایشان نبوده است.

اُسوه بندگی و عبادت خدای متعال

یوسفی مقدم یادآور شد: گرچه مدت‌زمان حضور این بانوی بزرگوار در شهر قم تنها هفده روز بوده اما آنچه به‌خصوص از ایشان به یادگار مانده و زبانزد خاص و عام است، عبادت حضرت است که در مکانی که به نام بیت النور در قم معروف شده، انجام می‌شده است.

وی افزود: به‌تصریح محققان و محدثان ، یکی از عالی‌ترین نمونه‎های عبادت و بندگی خدا در میان خاندان پیامبر اکرم(ص) مربوط به حضرت معصومه(س) است چنان‌که گفته‌اند ایشان با عبادت و شب‌زنده‌داری هفده‌روزه‌اش در واپسین روزهای عمر شریفشان در مدت اقامت در منزل موسی بن خزرج، گوشه‎ای از یک‌عمر عبودیت و خضوع و خشوع را نشان دادند.

جایگاه و مرتبه عصمت حضرت معصومه(س)

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن بابیان این‌که عصمت دارای مراتب و درجاتی است، گفت: البته ما مدعی وجود همان عصمتی که برای ائمه(ع) و انبیا وجود دارد برای حضرت معصومه(س) نیستیم، اما اعتقادداریم حضرت دارای مرتبه‌ای از عصمت است که از وجود پدر بزرگوارشان و امام رضا(ع) آن را کسب کرده‌اند.

وی ابراز کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های حضرت فاطمه معصومه(س) آن است که ایشان دست‌کم 17 سال از عمر خویش را در کنار امام رضا(ع) سپری کردند و آثار تربیتی که امام می‌تواند بر انسان بگذارد در حضرت معصومه (س) در حد اعلی تجلی‌یافته است.

نگاهی به معنا و مفهوم مهم‌ترین القاب حضرت

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برای حضرت معصومه(س) القاب متعددی آورده شده است، گفت: یکی از مهم‌ترین این القاب، معصومه است و به معنای بانویی است که از گناه پاک است و به معصیت آلوده نشده است.

وی بابیان اینکه صدیقه نیز یکی دیگر از صفات حضرت است ، افزود: صدیقه به معنای خانمی است که آنچه می‌گوید راست است و صدق کلام دارد و ایشان در طول زندگی نسبتاً کوتاه خود، حقیقتاً همیشه از حق و حقیقت دفاع کرده و جز راستی بیان نمی‌داشتند.

یوسفی‌مقدم صفت حمیده را یکی دیگر از القاب فاطمه معصومه(س) دانست و بیان کرد: حمیده به معنای ستایش‌شده است و حضرت معصومه(س) ازآن‌جهت که موردستایش انسان‌های بزرگی مانند امام صادق(ع)، امام کاظم(ع)، امام رضا(ع) و امام جواد(ع) و دیگر بزرگان دینی ما هستند به صفت حمیده شناخته می‌شوند و از این حیث جایگاه بسیار والایی دارند.

آدرس کوتاه :