جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه آغاز می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه آغاز می‌شود


سال تحصیلی ۹۴ - ۹۵ جامعه المصطفی العالمیه با سخنرانی آیت الله نوری همدانی مرجع تقلید شیعیان ۲۵ شهریورماه امسال آغاز می‌شود.

با سخنرانی آیت الله نوری همدانی؛

  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین الهی تبار با اشاره به آغاز سال تحصیلی 94 – 95 جامعه المصطفی العالمیه اظهار داشت: امسال 20 هزار نفر از 120 ملیت همزمان با آغاز سال تحصیلی در جامعه المصطفی به ادامه تحصیل می‌پردازند.

جانشین معاونت آموزش جامعه المصطفی با بیان اینکه در بحث شعار سال تحصیلی، شعار «جهاد علمی، عقلانیت و معنویت» در افق آموزشی المصطفی تعیین شده است افزود: امروز جهان اسلام درگیر مسائل و مشکلات جدی شده و از جمله آن‌ها جریان‌های تکفیری است که سالهای اخیر به شدت با آن‌ها درگیر هستیم.

وی خاطرنشان کرد: جریان‌های تکفیری از مصادیق و نمادهای اسلام آمریکایی هستند. یکی از شاخصه‌های اسلام آمریکایی ایجاد تفرق در جهان اسلام است که این تفرق اتفاقات ناخوشایندی در جهان اسلام به وجود آورده است. این جریان‌ها فرصت‌های زیادی را از ما سلب کرده که یکی از این فرصت‌ها، فرصت تعامل با دنیا است.

الهی‌تبار با بیان اینکه دومین مشکل هزینه‌های مادی و معنوی است که جریان‌های تکفیری بر دوش جهان اسلام انداخته گفت: کشته، زخمی و آوارگی هزاران نفر در کشورهای مسلمان هزینه‌های کلانی است که تکفیری‌ها بر دوش اسلام گذاشته‌اند.

جانشین معاونت آموزش جامعه المصطفی تصریح کرد: مشکل دیگر داعش برای ما ایجاد تأخیر در احیای تمدن بزرگ اسلامی بود. احیای تمدن اسلامی با عقبه طولانی توسط جریان‌های تکفیری با تأخیر مواجه شد. این از بزرگ‌ترین خسارت‌های امروز در جهان اسلام است.

وی با بیان اینکه اسلام هراسی توسط جریان‌های تکفیری در جهان نهادینه شده است افزود: امروز شرایط به گونه ای است که در هر جایی که می‌خواستیم تعاملی داشته باشیم شاهد اسلام هراسی هستیم.

حجت الاسلام الهی تبار با بیان اینکه شعار تحصیلی امسال المصطفی یک شعار نیست بلکه یک راهبرد با سه زاویه است که در آن به معنویت عقلانیت می‌پردازد خاطر نشان کرد: اگر بدانیم ماهیت جریان تکفیری چیست به علل نام‌گذاری این سال پی می‌بریم. مبارزه با جریان‌های تکفیری نیازمند جهاد علمی است و نقطه مثبت این شعار نسبت به تفکرات داعش عقلانیت و معنویت است که در المصطفی به آن پرداخته‌ایم.

جانشین معاونت آموزش جامعه المصطفی گفت: یکی از شاخصه‌های عقلانیت منطق گفت‌وگو است. روش‌های عقلانی در پرداختن به موضوعات جهان معاصر نیز مورد دیگری است که به آن توجه شده است. همه این موارد در کنار معنویت اوج می‌گیرد و با توجه به اخلاق و معنویت می‌توان به مراحل بالای علمی دست پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه طلابی از 120 ملیت در المصطفی تحصیل می‌کنند عنوان کرد: 25 شهریور ماه مراسم آغاز سال تحصیلی 94 – 95 در مجتمع عالی امام خمینی واقع در فلکه جهاد قم برگزار می‌شود.

الهی‌تبار با بیان اینکه این مراسم از ساعت 9 و 30 دقیقه صبح تا یک بعد از ظهر ادامه دارد گفت: آیت الله نوری همدانی مرجع عالی قدر شیعیان جهان، آیت الله مقتدایی رئیس هیئت امنای جامعه المصطفی و آیت الله اعرافی رئیس جامعه المصطفی العالمیه از سخنرانان این مراسم هستند.

جانشین معاونت آموزش جامعه المصطفی با اشاره به اینکه بر خلاف حوزه‌های دیگر ما سوگندنامه‌ای داریم که در مراسم آغاز سال تحصیلی توسط گروه نخبگان المصطفی سروده و قرائت می‌شود تصریح کرد: تجلیل از دانش آموختگان برتر نیز در این مراسم انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از 50 نفر دانش‌آموخته از 20 ملیت در مراسم آغاز سال تحصیلی تقدیر می‌شود خاطرنشان کرد: در چهار مقطع این تقدیر به عمل می‌آید که بر اساس آمار 5 نفر از دوره تمهیدیه، 17 نفر دوره کارشناسی، 23 نفر کارشناسی ارشد و 5 نفر از دوره دکتری جزء کسانی هستند که تقدیر می‌شوند.

الهی‌تبار با بیان اینکه در دو سال گذشته در مقطع کارشناسی 967 پایان‌نامه در جامعه المصطفی دفاع شده است تصریح کرد: 513 پایان نامه دوره کارشناسی ارشد و 13 رساله دکتری نیز در این مدت دفاع شده است./ تسنیم

آدرس کوتاه :