جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

شرح حدیث اخلاق: صبر

شرح حدیث اخلاق: صبر


عن النبی (صل الله علیه و آله): فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تَعْمَلَ بِالصَّبْرِ مَعَ الْیَقِینِ فَافْعَلْ فَإِنْ لَمْ تَسْتَطِعْ، فَاصْبِرْ؛ فَإِنَّ فِی الصَّبْرِ عَلَى مَا تَکْرَهُ خَیْراً کَثِیراً. وَ اعْلَمْ أَنَّ النَّصْرَ مَعَ الصَّبْرِ وَ أَنَّ الْفَرَجَ مَعَ الْکَرْبِ وَ أَنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً.

یک وقتی انسان در یک حادثه ایی صبر میکند و تحمل میکند. یا صبر بر بلا می کند یا صبر بر اطاعت می کند. یا صبر از معصیت میکند و تمام اینها انواع صبر است. اگر توانستید صبر کنید همراه با یقین یعنی فرض کنید بلایی یا حادثه ایی نازل میشود و انسان تحمل میکند و یقین دارد این حادثه صنع خداست و صبر او به خیر اوست و نافع بر اوست و یا صبر بر اطاعت میکند و یک عمل سخت را انجام میدهد و انسان تحمل می کند سختی را و می داند ثواب دارد در پیشگاه خدا چه بهتر انجام دهد این صبر را پس دشوار هم نیست چون انسان می داند نتیجه صبر را پس صبر گورا می شود.

اما اگر نتوانستی همراه با صبر یقین داشته باشی پس صبر کن حتی اگر نتیجه آن یقین نداری چون خدای متعال امر کرده به صبر و صبر بر آن چیزی که مکروه و ناخوشایند است خیری کثیری برای انسان دارد و منافع بسیاری دارد. و این را بدان که صبر با نصر با پیروزی همیشه همراه است. در آنجایی که یک مبارزه وجود دارد و زور آزمایی است با دشمنی اگر صبر کردید یعنی تحمل کردید قطعا نصر هم با آن همرا است.

Loading the player...


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.