جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

فتوای مراجع برای تسهیل مدیریت اعزام حجاج راهگشا است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

فتوای مراجع برای تسهیل مدیریت اعزام حجاج راهگشا است


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه فاجعه منا به سعودی‌ها به اعتبار سعودی‌ها در میزبانی حجاج خدشه وارد کرده است، گفت: در تسهیل مدیریت اعزام حجاج نیازمند فتوای مراجع هستیم.

وزیر بهداشت:

 سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، در دیدار با آیت الله جوادی آملی با اشاره به چگونگی رسیدگی به جانباختگان واقعه منا، اظهارداشت: از ابتدای ورود به عربستان در جلساتی که با مسئولان سعودی داشتیم همواره بر انتقال جانباختگان به میهن تاکید داشتیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه پیگیری‌های لازم از اولین روز حضور در عربستان صورت گرفت، افزود: 300 نفر از پیکرهای حجاج به کشور منتقل شده‌اند و 90 پیکر دیگر هم در روزهای آتی به کشور بازگردانده می‌شوند.

وی با بیان اینکه باید از اصل فاجعه منا عبرت بگیریم، خاطرنشان‌کرد: این فاجعه خدشه بزرگی به وجهه عربستان زده است و عنوان میزبانی ضیوف الرحمن سعودی‌ها را با تردید رو به رو کرده است.

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید بر اینکه آسیب‌شناسی برای تکرار چنین فجایعی در حال حاضر مهم‌ترین کار است، تصریح کرد: اگر یک ردیف از چادر طرفین حذف می‌شد، اصلا چنین حادثه‌ای رخ نمی‌داد و اگر می‌گذاشتند در منا ساختمان ساخته شود نیز چنین مشکلی پیش نمی‌آید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتقاد از ساختمان‌های سر به فلک کشیده در اطراف کعبه، تأکید کرد: این در حالی است سعودی ها به دلایل اعتقادی خود اجازه ساخت و ساز در منا نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه سهولت در اجرای انجام مناسک باید مد نظر قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در خصوص اجرای هر چه بهتر مناسک حج بر اساس شرع مقدس نیازمند فتاوای مراجع تقلید هستیم.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به پیش بینی کردن جمعیت 6 تا 7 میلیون نفری حجاج در سال‌های آینده، افزود: ما باید در این زمینه در کشور برنامه ریزی‌هایی را انجام داده و به تبعات این مسئله نیز دقت داشته باشیم./تسنیم

آدرس کوتاه :