جهش تولید | دوشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

فرونشست بیست سانتی متری زمین بخش جعفریه در سال - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


فرونشست بیست سانتی متری زمین بخش جعفریه در سال


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قم با بیان اینکه به هیچ عنوان مجوز حفر چاه جدید صادر نمی‌شود، یادآور شد: مشکل اصلی امروزه بهره‌برداری بیش از حد چاه‌های مجوزدار با اضافه ساعت برداشت است.

احمد حاج حسینی مسگر با اشاره به اینکه بر اساس اندازه گیری آب چاه‌های زیرزمینی در طول 30 سال گذشته حدود 40 متر افت سطح آب زیرزمینی را داشته‌ایم، اظهار کرد: در بخش جعفریه به دلیل اینکه میزان آب‌ها و افت آب‌ها بیشتر است این مقدار فرونشست نیز بیش‌تر است.
وی از انتقال آب دز به شهر قم یاد کرد و گفت: این اتفاق تاثیر بسیاری در کاهش میزان فرونشست زمین داشته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قم با بیان اینکه روند افت سالی 80 سانتی‌متر ادامه دارد، مطرح کرد: یکی از منابع تغذیه آب که می‌توانست از فرونشست زمین نیز جلوگیری کند رودخانه قم بود که با خالی شدن این رودخانه این منبع را نیز از دست دادیم.
وی با اشاره به اینکه میزان برداشت از منابع آب زیرزمینی برای کشاورزی بیش از 90 درصد است، عنوان کرد: در استان قم بیش از 250 میلیون متر مکعب اضافه برداشت صورت می‌گیرد درحالی که سهم آب شرب استان تنها 130 میلیون متر مکعب است.
حاج حسینی مسگر با بیان اینکه حدود 230 میلیون متر مکعب از اضافه برداشت توسط چاه‌های مجوز دار انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: همین موضوع موجب شده است تا توجه به تخلفات چاه‌های مجوزدار نیز در دستور کار قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه پدیده فرونشست زمین در بیش‌تر شهرهای کشور رخ داده است، تصریح کرد: در منطقه جعفریه با سالی 20 سانتی متر فرونشست زمین مواجه هستیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ ای استان قم با بیان اینکه به هیچ عنوان مجوز حفر چاه جدید صادر نمی‌شود، یادآور شد: مشکل اصلی امروزه بهره‌برداری بیش از حد چاه‌های مجوزدار با اضافه ساعت برداشت است.
وی با اشاره به اینکه متوسط برداشت چاه‌های استان حدود 6 هزار ساعت است، بیان کرد: این عدد باید به نصف و حدود سه هزار ساعت کارکرد برسد.
حاج حسینی مسگر با بیان اینکه مهم‌ترین اقدام برای جلوگیری از اضافه برداشت کنترل ساعت کارکرد چاه‌ها است، ابراز کرد: در 6 ماه نخست سال جاری حدود 50 چاه غیر مجاز را پرکردیم درحالی که حجم مصرفی این 50 چاه با اضافه کارکرد یک چاه مجوزدار برابر است.
وی با اشاره به اینکه باید به اقلیم کویری استان قم احترام گذاشته شود و الگوی مصرف خود را اصلاح کنیم، گفت: امروز در استان قم به هیچ عنوانی توجیه ندارد که 11 هزار هکتار یونجه کاشته شود.
عباسی‌فر رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیر عامل اداره کل راه و شهرسازی استان قم در ارتباطی تلفنی با اشاره به اینکه مصرف بیش از حد آب‌های زیر سطحی موجب تضعیف خاک و نشست زمین می‌شود، اظهار داشت: از سال 95 در کارگروه شورای مدیریت بحران استان موضوع مهم استفاده از آب‌های زیر سطحی را مورد رسیدگی قرار دادیم.
وی با بیان اینکه بر اساس مطالعات از سال 2003 تا 2010 نشان می‌دهد که حدود 40 متر فرونشست داشته‌ایم، عنوان کرد: طبق شواهد و برداشت‌های ماهواره‌ای منطقه قم سالی دو الی سه سانتی متر فرونشست زمین دارد.
رئیس اداره مدیریت بحران راه و پدافند غیر عامل اداره کل راه و شهرسازی استان قم ادامه داد: نقاط مختلف قم دارای لایه‌هایی با ضخامت‌های متفاوت است، به همین منظور نمی‌توان به صورت دقیق اعلام کرد که خود شهر قم چه مقداری فرونشست داشته است.
 

آدرس کوتاه :


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام خواستم ببینم از چه طریقی میتوان فایل... علی ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ ۱۴:۰۴

علی
با سلام
خواستم ببینم از چه طریقی میتوان فایل تصویری برنامه گفت و گوی ویژه خبری در رابطه با بحث فرونشست را دریافت کرد؟
با تشکر/ پاسخ روابط عمومی : سلام علیکم . برای پیگیری درخواست تان لطفا با شماره تلفن روابط عمومی صدا و سیمای مرکز قم 32917472 تماس حاصل فرمایید.
پست شده در ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ ۱۴:۰۴