جهش تولید | چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹

مجموعه حضرت موسی(ع) باید با رعایت ظرافت‌های خاصی ساخته شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

مجموعه حضرت موسی(ع) باید با رعایت ظرافت‌های خاصی ساخته شود


یکی از مراجع تقلید به حساسیت‌های ساخت مجموعه حضرت موسی(ع) اشاره کرد و گفت: این مجموعه باید با رعایت ظرافت‌های خاصی ساخته شود.

آیت الله مکارم شیرازی:

 آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار عوامل مجموعه حضرت موسی(ع)، با تأکید بر استفاده بهینه از تمام امکانات فیلم و سینما، اظهار داشت: نباید در استفاده از امکانات بصری و فیلم و سینما، هیچ گونه محدودیتی قائل شویم و از تمام ظرفیت‌های موجود در این عرصه به سبب تأثیرگذاری آن باید استفاده شود.

وی ابراز داشت: زندگی حضرت موسی(ع) جنبه‌های گوناگون و هر بخشی از آن پیام خاصی دارد که پرداختن به آنها ضروری است؛ این سرمایه خوبی برای ماست تا پیام‌های خود را به مردم در سایه داستان‌های انبیاء و قرآن، رسانده و بتوانیم اهداف فرهنگی و اجتماعی خود را پیاده کنیم.

این مرجع تقلید به حساسیت‌های ساخت مجموعه حضرت موسی(ع) اشاره کرد و گفت: این مجموعه باید با رعایت ظرافت‌های خاصی ساخته شود تا کسی نتواند از آن برداشت یهودستیزی داشته باشد؛ زیرا در قرآن نیز آمده است که قوم حضرت موسی(ع) شامل گروه‌های مختلفی می‌شوند و عمده یهود با مسلمانان در زندگی سالم هستند؛ البته مانعی از آن نیست تا به فرق بین یهودیان و صهیونیست‌ها پرداخته شود.

باید بین تاریخ و افسانه فرق قائل شد

وی با بیان اینکه باید در این مجموعه از کارهایی که رنگ افسانه به آن می‌دهند پرهیز شده و تاریخ ارائه شود، گفت: این کار فقط در این سریال نیست بلکه در امور دیگر نیز باید بین تاریخ و افسانه فرق قائل شد؛ به همین سبب اکنون در حال نگارش مجموعه‌ای به عنوان تلخیص بحارالانوار هستیم تا برخی از این گونه مسائل که مانع عقلی نداشته اما به واقعیت کمتر نزدیک است را مشخص نماییم.

آیت الله مکارم شیرازی به برخی مسائل اعتقادی که در زندگی حضرت موسی(ع) وجود داشته اشاره و بیان داشت: مسائلی همچون معاد در زندگی حضرت موسی وجود داشته و در کنار آن نیز مسائل اخلاقی هست که بهتر است به آنها هم پرداخته شود.

وی به فرق میان داستان حضرت یوسف(ع) و حضرت موسی(ع) در قرآن اشاره کرد و اظهار داشت: مشکلات داستان حضرت موسی(ع) شاید بیشتر باشد؛ زیرا داستان حضرت یوسف(ع) احسن القصص بوده و با توکل بر خدا این کار انجام می‌شود.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به فعالیت‌های خوب مرحوم فرج‌الله سلحشور، ابراز داشت: در زمان حیات مرحوم سلحشور قرار بود تا مجموعه‌ای از زندگی علامه مجلسی(ره) ساخته شود که با فوت ایشان متوقف شد و کارهای خوبی نیز در این زمینه انجام شده بود.

وی با تفقد از فرزند مرحوم سلحشور، تصریح کرد: بنده بسیار کم تلویزیون می‌بینم؛ چون وقتم کم است، اما فیلم حضرت یوسف(ع) را دو یا سه بار دیدم و این کار بسیار خوبی بود که توفیق آن نصیب آقای سلحشور شده بود.

سریال حضرت موسی(ع) با تأکید بر مفاهیم قرآنی ساخته می‌شود

کارگردان مجموعه تلویزیونی حضرت موسی(ع) نیز در این دیدار  با تسلیت شهادت امام حسن عسگری(ع) و تبریک آغاز امامت امام زمان(عج) اظهار داشت: مرحوم فرج الله سلحشور با اشک چشم و زحمات شبانه، فیلم نامه سریال حضرت موسی را نوشتند و زحمات بسیار برای آن کشیدند.

جمال شورجه افزود: تکمیل میراث آن مرحوم به بنده محول شد و بیش از ۲۰ نفر از افراد مختلف از نزدیک درگیر فیلم نامه این سریال بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بازنویسی این سریال به دست آقای منصور براهیمی در حال انجام است و برای سرعت بخشیدن به ریتم کار، مقداری کوتاه شد و البته تلاش ما بر این است که کاملا براساس آیات قرآن باشد.

کارگردان سریال حضرت موسی(ع) تصریح کرد: این پروژه آماده به تولید است و بخشی از پیش تولید نیز آغاز شده است. در این مرحله نیازمند رهنمودها و راهنمایی‌های مراجع عظام تقلید و علمای حوزه و سایر متخصصان این حوزه هستیم و به همین دلیل خدمت شما رسیدیم.

وی با اشاره به مراحل پیش تولید سریال اظهار داشت: در این مرحله، تمام سریال در حال برنامه ریزی و طراحی جزئیات روی کاغذ است و حتی بخش‌های مهمی از آن مانند عبور حضرت موسی(ع) و بنی اسرائیل از دریا به صورت انیمیشن ابتدا ساخته می‌شود تا مراحل تولید به طور کامل قابلیت اعمال مدیریت لازم را داشته باشند و با حداقل تغییرات مشخص شوند.

شورجه به کارهای انجام شده درباره این پیامبر الهی در خارج از ایران اشاره کرد و گفت: درباره این پیامبر عظیم الشأن کارهای مختلفی ساخته شده است که نگاه توحیدی در آنها دیده نمی‌شود و حتی اخیرا در برزیل سریالی طولانی و البته با اغلاط فاحش ساخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: این سریال را به روح مرحوم سلحشور تقدیم می‌کنیم که زحمات اصلی این سریال را کشیدند و نیازمند دعای خیر حضرتعالی برای ادامه موفق این کار هستیم./مهر

 

آدرس کوتاه :