جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹

معارف الهی در زیارت جامعه کبیره موج می‌زند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

معارف الهی در زیارت جامعه کبیره موج می‌زند


رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن گفت: بسیاری از معارف الهی در زیارت جامعه کبیره موج می‌زند و در حقیقت دریایی از معارف است، به همین دلیل بر این زیارت شرح‌های زیادی نوشته شده است.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن:

 

حجت‌الاسلام محمد‌صادق یوسفی‌مقدم امروز در قم ضمن تسلیت سالروز شهادت امام هادی(ع) اظهار کرد: این امام بزرگوار زحمات و خدمات زیادی برای نشر فرهنگ اسلامی و علوی در میان جامعه اسلامی متحمل شدند، آن حضرت با وجود آنکه از سوی خلفای جور زیر نظر بودند و همواره آن حضرت را آزار و اذیت می‌کردند ولی همواره به تبلیغ، ترویج دین و هدایت امت می‌پرداختند.

وی خاطرنشان کرد: دوران زندگی پیشوای دهم شیعیان دوران پرافتخاری برای شیعیان جهان است، آثار ارزشمندی از این امام بزرگوار برای جامعه اسلامی به یادگار مانده است.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن با بیان اینکه زیارت جامعه کبیره یکی از آثار ارزشمند این امام بزرگوار است، گفت: تمام علمای اسلام مانند شیخ صدوق و شیخ طوسی مضامین این زیارت را تحسین کردند، زیارت جامعه زیارتی است که در آن اوج معرفت الهی و ولایی وجود دارد.

وی یادآور شد: بسیاری از معارف الهی در زیارت جامعه کبیره موج می‌زند و در حقیقت دریایی از معارف است، به همین دلیل بر این زیارت شرح‌های زیادی نوشته شده و هر یک از بزرگان علم و دانش که می‌خواستند، ابراز وجودی در عرصه دانش دینی داشته باشند، سعی کردند بر زیارت جامعه شرحی داشته باشند.

یوسفی‌مقدم با بیان اینکه بخش‌های مختلف این زیارت بیانگر اهمیت و جایگاه امامت در اندیشه پیروان اهل بیت(ع) است، گفت: محتوای این زیارت مملو از معارف گوهر بار الهی است و در آغاز زیارت از امام خواسته شده تا آداب زیارت کامل را به او تعلیم دهد تا هر گاه خواست یکی از امامان را زیارت کند، آن زیارت را بخواند.

وی خاطرنشان کرد: امام فرمودند «هر گاه در آستانه حرم یکی از امامان رسیدید، توقف کرده و شهادتین را بر زبان جاری کنید.»

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن با اشاره به فرازهای ابتدایی زیارت جامعه کبیره گفت: در این بخش زیارت آمده «سلام بر شما، ای خاندان نبوت، ای موضع و جایگاه رسالت، ای خانواده‌ای که محل رفت و آمد فرشتگان و محل فرود وحی خداوند هستید».

یوسفی‌مقدم ادامه داد: در ادامه فرازهای این زیارت ذکر شده «ای اهل بیت(ع) که معدن رحمت و خزانه‌داران علم و دانش الهی، صاحبان بردباری و علم کامل هستید و ریشه‌های کرامت و امامان امت محسوب می‌شوید، شما سرپرست بندگان خدا، اتکای بلاد، درهای ایمان و امینان خدا هستید».

وی خاطرنشان کرد: آغاز زیارت جامعه کبیره پرمعنا و باارزش است، این فرازها پر از معارف است و در حقیقت بهترین و جامع‌ترین زیارت است، به همین دلیل آن را زیارت جامعه نامیدند. / فارس

آدرس کوتاه :