جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

معتبر و مستندگویی دو اصل مهم در سخنرانی‌ و مداحی‌ها - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

معتبر و مستندگویی دو اصل مهم در سخنرانی‌ و مداحی‌ها


معاون پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: معتبرگویی و مستندگویی باید در سخنرانی‌ها مورد توجه باشد و در نقل مطالب امانت‌داری رعایت شود.

 

 محرم ماه عزاداری سیدالشهدا(ع) است، شیعیان با برگزاری مراسم‌ مختلف در سوگ سید و سالار شهیدان بر سر و سینه خود می‌زنند، نقش خطیبان و مداحان در جلسات عزاداری هدایت‌گری است تا این مراسم‌ به سمت و سوی مناسب هدایت شود.

خطیبان و مبلغان در اینگونه مناسبت‌ها باید به نقش خود آگاه باشند و نگذارند جلسات آنها به سوی تحریف برود، بنابراین باید به مستندات دینی آگاه باشند و خلاف واقع مطالبی بر زبان جاری نکنند، که زمینه سوء استفاده دشمنان فراهم شود.

به منظور بررسی بیشتر نقش تبلیغ در دوران کنونی با حجت‌الاسلام صادق گلزاده، معاون پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به گفت‌وگو پرداختیم.

 

فارس: تبلیغ دینی چه ویژگی‌هایی دارد و مبلغان باید به چه مباحثی در حوزه تبلیغ دین توجه داشته باشند؟

در واقع زمانی که تبلیغ دین و مکتب اهل بیت(ع) را مطرح می‌کنیم، باید تبلیغ متناسب با حقیقت دین و خواسته اهل‌بیت(ع) در دستور باشد، یعنی از مفاهیم و معارف دینی به اقتضای نیاز مخاطب، محیط و شرایط زمان، پرسش‌های جامعه و مباحث و قضایای دیگر به تولید محتوای درخور و مناسب بپردازیم.

محتوای مناسب باید بر محور قرآن و احادیث، درنظرگیری عقلانیت و عرف و ویژگی‌های تاریخی باشد، البته نهادهای مسؤول تبلیغ مانند دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و سازمان تبلیغات اسلامی در بستر تبلیغات اسلامی نسبت به تولید محتوا و ره توشه به اقدامات مناسبی می‌پردازند.

در فضاهای دیگر محتواها، فرهنگ‌نامه‌ها و دایرة المعارف‌های تاریخی و مقتل‌های جامع و مستند تولید شده، ولی تصور می‌شود، در شرایط کنونی باید فضای مجازی درخور محتوای دینی داشته باشیم تا فضلا از محتوای آن از طریق تلفن همراه، نرم‌افزار و رایانه و وب بتوانند بهره‌برداری کنند.

 

فارس: خطبا و مبلغان برای عمق‌بخشی به محتوای سخنرانی‌ها و تبلیغ خود باید چه اقداماتی انجام دهند؟

محرم ابا عبدالله الحسین(ع) از بزرگترین فصول ترویج اسلام و تبلیغ مذهب است و به تعبیر امام خمینی(ره) محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته است، اقتضایی در این دو ماه وجود دارد و مهم‌ترین اقتضا در کنار عزاداری، تبلیغ، تبیین و تفسیر دین و بیان معارف اهل بیت(ع) است، خطبا و مداحان اهل بیت(ع) باید اخلاص داشته باشند.

در حقیقت سفره امام حسین(ع) سفره اخلاص و معنویت است بنابراین محرم و صفر و تبلیغ محرم، صفر، روضه، نوحه‌خوانی و سینه‌زنی باید بوی اخلاص امام حسین(ع) را بدهد.

دومین شرطی که برای توفیق و تولید محتوا برای محرم حسینی کاربرد دارد، اصالت و مبنا محوری است، یعنی اصول، مبانی و ضروریات دین و اخلاقیات و معارف را از منابع اصلی به اقتضای نیاز جامعه و مخاطبان استخراج کرده و به صورت مناسب‌ترین کیفیت و بهترین ظرفیت سازگار با مخاطبان ارائه دهند.

خطبا و مداحان باید مردم را ولی نعمت خود بدانند و مردم خطبا و مداحان از نظر انتقال مفاهیم دینی ولی نعمت خود بدانند این مجموعه با یکدیگر می‌توانند پرچم اهل بیت(ع) را افراشته نگاه دارند.

سخنوران باید ویژگی فهم و معلومات، قدرت بیان و خطابه و پاسخگویی به نیاز مخاطبان و قول صمیمی با مردم را داشته باشند و همواره پاسخگوی مردم در امر عزاداری باشند، باید در نظر داشت مبلغ زبان گویای اسلام است.

 

فارس: با توجه به شبهات فراوانی که نسل جوان را تهدید می‌کند باید به چه ویژگی تبلیغی توجه داشته باشیم؟

دیجیتال و در دسترس بودن محتوا از ضرورت‌های زمان بوده، ویژگی دیگر پاسخ‌محور بودن محتوای تولیدی است، زمانی که می‌خواهیم معارف دینی را برای نسل معاصر منتقل کنیم، باید نیازمحور و مخاطب‌محور باشد.

امروزه شبهاتی که نسل جوان با آن رو به رو است، ما رو مکلف می‌کند محتوای دینی مستقیم یا غیرمستقیم ناظر بر پاسخ به پرسش داشته باشیم، قضایایی مانند امر به معروف و نهی از منکر، حجاب و عفاف و اقتصاد مقاومتی تکلیف است، تبلیغ دین باید از زاویه دین جایگاه اقتصاد مقاومتی را روشن کند.

اقتصاد مقاومتی بنا است عزت امت را تعیین کند و راه نفود دشمن بر امت را ببندد، بنابراین دارای محتوای کاربردی، بسیار مهم و اساسی است.

 

فارس: سخنرانان در نقل محتوا باید به چه مواردی توجه داشته باشند؟

معتبرگویی و مستندگویی باید در سخنرانی‌ها در نظر گرفته شود و در نقل مطالب امانتداری شود و در زمینه آیات و روایات آنچه در فراز منبر گفته می‌شود، اطمینان کافی به صحت آنچه گفته شده، وجود داشته باشد اگر سخنی در مداحی، نوحه و روضه بر زبان به صورت غیرمستند جاری شود که به شأن اهل بیت(ع) آسیب بزند، نخواندن آن بهتر از روضه آسیب‌زننده است.

 نباید اجازه داد خرافات و اکاذیب وارد این عرصه‌ها شود، این تکلیف اساسی برای مبلغان و مداحان اهل بیت(ع) است.

 

فارس: برخی رفتارها ممکن است تضعیف جایگاه اهل بیت(ع) را به همراه داشته باشد. این موضوعات چه عواقبی را متوجه ما می‌کند؟

هر رفتاری که سبب وهن اهل بیت(ع) می‌شود، باید مراعات شود، برخی از برنامه‌های محدوده عاشورا جفا در حق اهل بیت(ع) است که از جمله آنها قمه‌زنی است.

اگر بنا بر فداکاری باشد، مدافع حرم در عراق و سوریه باشید، وارد یگان‌های نظامی و انتظامی شوید، نقش‌آفرینی کنید و این انرژی، سرمایه، نشاط و شادابی را اسراف نکنید و هدر ندهید، اگر آمریکا، ‌انگلیس و رژیم صهیونیستی از صحنه‌های مربوط به قمه‌زنی فیلم‌برداری کرده و در شبکه‌ها پخش کنند و به صورت زیرنویس مطرح کنند، این اسلام و ‌شیعه است که تخریب اهل بیت(ع) محسوب می‌شود.

به مبلغان، مردم و مسجدداران توصیه می‌شود به هر قیمتی چراغ مسجد، حسینیه و عزای اهل بیت(ع) را روشن نگاه دارند اگر روحانی می‌تواند جایی برود و نرود مسؤول است و اگر نوحه‌خوان می‌تواند در مکانی حضور پیدا کند و مجلس اهل بیت(ع) را گرم کند و این کار را نکند مسؤول است.

 

فارس: اخیرا شبهاتی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه هزینه‌های عزاداری برای کمک به فقرا مصرف شود، در پاسخ به آن چگونه باید برخورد کرد؟

این شبهات ناشی از یاوه‌گویی برخی از معاندان و کسانی است که اصرار دارند، این شبهه را مطرح کنند، آنها علاقه‌مند به اسلام و دلسوخته نیازمندان و فقیران نیستند، در این زمینه کلیپ‌ها و تصاویری در فضای مجازی مطرح می‌کنند، مبنی بر اینکه آیا هزینه روضه امام حسین(ع) کنیم یا این فقیر را نجات دهیم.

باید به آنها گفت ای کم‌خردان چرا درباره اسراف و ولخرجی خلاف انسانیت در سفرهای خارجی این مسائل را بر زبان جاری نمی‌کنید، تنها در زمینه حج و عزای اهل‌بیت(ع) این مسائل مطرح است، اصالت این سخنان از دشمنان اهل بیت(ع) است و ریشه آن دشمنان اسلام هستند.

در  انقلاب اسلامی کمیته امداد،‌ بهزیستی، موسسات خیریه فراوانی ساماندهی شده و به فقرا و نیازمندان رسیدگی می‌کنند اهل بیت(ع) نیز توجه ویژه به فقرا داشتند، در مراسم عزا نیز فقرا و نیازمندان حضور دارند و به آنها خدمت‌رسانی می‌‌شود.

افراد برای ادای نذر در اجتماع پرشکوه به توزیع غذا می‌پردازند و از غذایی که بانی شده‌اند می‌خورند، نباید چنین شبهات غرض آلودی را بر زبان جاری کنند، کسانی که این شبهات را ایجاد کردند، کم شرافتی به خرج می‌دهند و این امر به دور از اسلام است.

این شبهه‌تراشان راه داعش و اربابان داعش را می‌پیمایند و مجموعه‌هایی در جریان واحد هستند.

آدرس کوتاه :