جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹

همایش تقریب مذاهب - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

همایش تقریب مذاهب

همایش تقریب مذاهب


Loading the player...

کنفرانس تقریب مذاهب


 

پژوهشگاه مطالعات تقریبی وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب درجهت پشبرد اهداف و گسترش فعالیت های علمی تقریب و تقویت بنیه های تحقیقاتی و پژوهشی در عرصه تقریب،بنیان نهاده شد.

در میان فضلا و دانش پژوهان حوزه های علمیه ومحققان و دانشجویان دانشگاه ها همایشی را با عنوان "تقدیر از آثار و پایاننامه های تقریبی" در خرداد ماه سال جاری برگزار نمود .

در این همایش حضرت آیت ‏الله نوری همدانی ابراز داشت: در تفاسیر ما و اهل‏سنت منظور از حبل الله، پیامبر اکرم(ص) و قرآن کریم مد نظر است و این یکی از دلایل مهم برای لزوم و تأکید بر مسأله وحدت است و آیه دیگر در سوره مبارکه حجرات است که می‏فرماید مومنین با هم برادر هستند و این ارتباط باید معنی شود.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: علامه طباطبایی(ره) می‏فرماید برخی محققین می‏گویند که منظور از این اخوت، شباهت به هم است اما مسأله از این بالاتر است و این اخوت و برادری، همان وحدت و اتحاد است و پیامبر اکرم(ص) برای اینکه این وحدت را ایجاد کند، همه مسلمانان را با یکدیگر برادر اعلام کرد.

 

حضرت آیت‏ الله نوری ‏همدانی با اشاره به سیره و روش علمای بزرگ شیعه و سنی در ایجاد وحدت، تأکید کرد: سابقا علمای اهل سنت و شیعه در یک مدرسه درس می‌خواندند و در درس‌های یکدیگر شرکت می‌کردند و ما الان فقه مقارن داریم که باید تفسیر، حدیث و تاریخ مقارن نیز داشته باشیم.

 

این مرجع تقلید با اشاره به خطر تکفیری‌ها برای دنیای اسلام، گفت: امروز تکفیری‌ها که دست نشانده دشمنان هستند به نام اسلام جنایات زیادی انجام می‌دهند که ناشی از کج‏‌فهمی و تفسیر غلط آنان از دین است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه تفرقه آثار بسیار بدی در جامعه اسلامی به دنبال دارد گفت: اختلاف و درگیری‌ها به وحدت جامعه لطمه می‌زند و باید مسلمانان در برابر دشمنان اسلام با یکدیگر وحدت داشته باشند.

در این همایش نیز مولوی نذیر احمد سلامی با بیان اینکه تقریب مسأله‌ای ضروری برای جامعه اسلام است، تأکید کرد: امروز شرایط ویژه‌ای برای امت اسلامی وجود دارد و در همسایگی ایران بسیاری از کشورها گرفتار ناامنی هستند.

 


در این همایش که پنجشنبه، هشتم خرداد در سالن قدس مجتمع امام خمینی(ره) قم برگزارشد، از ۱۰ نفر ازصاحبان پایان‌نامه‌ها و آثار برتر با موضوع یادشد هدر رشته‌های فقهی، کلامی، تاریخی و ... که تا پایان سال ۹۲ دریافت شده است،تقدیر شد .

سیمای مرکز نور مبادرت به پخش این مراسم پرداخت.

 

تهیه کننده: رضا محمدی

 

کارگردان: علی کریمی

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.