جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

وظیفه حوزه و دانشگاه تربیت خواص است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

وظیفه حوزه و دانشگاه تربیت خواص است


یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: خواص بر روی مردم تأثیرگذار هستند و این حوزه و دانشگاه هستند که باید خواص را تربیت کنند.

آیت‌الله نوری همدانی:

آیت‌الله‌ العظمی حسین نوری همدانی در دیدار رئیس دانشگاه پیام نور قم با اشاره به‌ ضرورت توجه به تربیت و مهم بودن این مقوله، گفت: بدن انسان نیز مانند روح نیازمند تربیت است.

وی با بیان اینکه بدن آلات و ابزار برای روح است، گفت: شخصیت انسان به روح وی بستگی دارد اما این روح نیازمند مرکب و آﻻت و ابزار است که بدن این نقش را برای روح بازی می‌کند.

استاد برجسته حوزه در ادامه با تأکید بر ضرورت توجه به شاخصه‌هایی که برای سلامت بدن مفید است، عنوان کرد: سلامت بدن تنها در ورزش خلاصه نمی‌شود بلکه توجه به غذا و کم خوری و حتی نخوردن غذا نیز می‌تواند ضامن سلامت بدن باشد.

لزوم توجه به تغذیه سالم

وی ادامه داد: ۵۰ درصد بیماری‌ها به نحوه تغذیه مرتبط است و من چندین بار در دیدارها به وزیر بهداشت تأکید کرده‌ام که اگر نحوه تغذیه صحیح شود حداقل ۵۰ درصد بیماری‌ها در جامعه کاهش پیدا می‌کند.

آیت الله نوری همدانی با تأکید بر اینکه باید برای نهادینه کردن ورزش و توجه به تغذیه در کشور راه‌های عملی را پیاده کرد، بیان داشت: تنها سخن گفتن در این زمینه کافی نیست و باید راه‌های عملی را پیشنهاد و برای نهادینه کردن آنها در جامعه تلاش کرد.

وی در ادامه به تربیت در دانشگاه و حوزه اشاره و با بیان اینکه این دو نهاد وظیفه تربیت خواص را دارند، گفت: تربیت خواص بسیار مهم است زیرا این افراد بر روی مردم تأثیرگذار هستند.

این مرجع تقلید شیعیان، زنده کردن ارزش‌های انقلابی، توجه به اهداف انقلاب، بیان آثار و برکات انقلاب را از مواردی عنوان کرد که باید در دانشگاه‌ها به آن توجه شود و از سویی دیگر توجه به آسیب‌ها و دشمن‌شناسی را نیز از مواردی ذکر کرد که باید در دانشگاه‌ها بیان شود تا خواص با این موارد آشنا شوند.

وی ادامه داد: باید کتاب‌های امام خمینی(ره) در دانشگاه و حوزه تدریس شود تا همه با افکار ایشان که توانستند تحولی بزرگ در جهان ایجاد کرده و لرزه بر اندام استکبار انداختند و ضعفا را به میدان آوردند و تقویت کردند آشنا شوند.

اجرای طرح نماز+۱۰

محمدعلی قره، رئیس دانشگاه پیام نور قم نیز در این دیدار بر ضرورت  توجه به ورزش در جامعه تأکید و بیان داشت: من طرح نماز + ۱۰ را طراحی کرده‌ام که می‌خواهم با کمک دستورات مراجع و تأکید آنها در مساجد اجرا شود.

وی بابیان اینکه لازمه اقتصاد مقاومتی مقاومت بدن با ورزش و کاهش مراجعه به بیمارستان‌ها است، ابراز داشت: با اجرای این طرح بعد از پایان نماز در مساجد نماز گذاران ۱۰ دقیقه را به ورزش اختصاص خواهند داد.

درخواست از خیرین برای ساخت نمازخانه

قره در ادامه به ۱۲ هزار دانشجوی دانشگاه پیام نور قم اشاره کرد و گفت: این دانشگاه تنها دانشگاه در کشور است که ۱۸ استاد روحانی دارد اما متأسفانه در حال حاضر فاقد نمازخانه است.

وی ادامه داد: ما از خیرین تقاضا داریم که برای ساخت نمازخانه در این دانشگاه کمک کنند./مهر

آدرس کوتاه :