جهش تولید | جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

پرستاران موثرترین نیروی سلامت کشور هستند . - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


پرستاران موثرترین نیروی سلامت کشور هستند .


رئیس سازمان نظام پرستاری استان قم گفت: پرستاران موثرترین نیروی سلامت کشور هستند چراکه خدمات پرستاری از سطح پیشگیری آغاز می‌شود و تا زمان توان بخشی ادامه خواهد داشت.

قربانی با اشاره به اینکه حرفه پرستاری یک حرفه جامع نگر است، اظهار کرد: در استان قم حدود سه هزار پرستار در بخش‌های مختلف درحال خدمت رسانی به مردم هستند.
وی با بیان اینکه کمبود نیرو در این بخش با اضافه کاری‌های داوطلبانه و گاها اجباری جبران می‌شود، عنوان کرد: خدمات پرستاری از سطح پیشگیری آغاز می‌شود و تا زمان توان بخشی ادامه خواهد داشت.
رئیس سازمان نظام پرستاری استان قم با اشاره به اینکه پرستاران موثرترین نیروی سلامت کشور هستند، مطرح کرد: غیر از پرستاران فرد دیگری آموزش مراقبت را کسب نکرده است؛ حوزه کاری پرستاران از زمان تولد افراد آغاز و تا زمان فوت آن‌ها ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه به ازای هر تخت بیمارستانی باید دو و نیم نیروی پرستاری وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: در استان قم که البته از میانگین کشوری بالاتر هستیم برای هر تخت بیمارستانی حدود یک و دو دهم پرستار داریم.
قربانی از کاهش ورود آقایان به رشته پرستاری یاد کرد و گفت: در استان قم دو دانشگاه پرستاری وجود دارد که درحال حاضر نزدیک به 800 دانشجو در این دو دانشگاه درحال تحصیل هستند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه پرستاری استان قم مظلوم واقع شده است، تصریح کرد: دانشکده پرستاری در یک درمانگاه قدیمی در میدان بسیج وجود دارد و از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست که امیدواریم مورد توجه مسئولان استانی قرار بگیرد.
رئیس سازمان نظام پرستاری استان قم با بیان اینکه عدم استراحت کافی برای پرستاران، کارایی و دقت آن‌ها را کاهش می‌دهد، یادآور شد: فشار مضاعف کاری که بخشی به دلیل نداشتن نیروی لازم و بخشی به دلیل تامین معیشت خود فرد است می‌تواند سلامت بیماران را نیز تهدید کند.
وی با اشاره به اینکه شیفت‌های بیش‌تر از 12 ساعت برای پرستاران ممنوع است، بیان کرد: نزدیک به 65 الی 70 درصد تیم پرستاران کشور را خانم‌ها تشکیل می‌دهند که اجرایی شدن قانون تنها 80 ساعت اضافه کاری در ماه برای این گروه از پرستاران بسیار مهم و ارزشمند است.
قربانی با بیان اینکه در بودجه کشور درک مناسبی از پرستاری به وجود نیامده است، ابراز کرد: درخواست پرستاران برای تعرفه گذاری حرفه پرستاری قبل از معیشت، معرفی اهمیت و ارزش این حرفه به مردم است.
براتی مدیر دفتر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی استان قم نیز با اشاره به اینکه استراحت پرستاران به دلیل حفظ ایمنی بیماران لازم است، اظهار داشت: طرح ارتقای بهره وری در تمام مراکز دولتی اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه مشکل کمبود پرستار با اضافه کاری جبران می‌شود، عنوان کرد: در سال‌های 95 و 96 نزدیک به 450 نفر جذب پرستار داشته‌ایم که اگر این آمار در سال جاری و جدید نیز ادامه داشته باشد می‌توانیم به دستاوردهای مطلوبی برسیم.
 

آدرس کوتاه :