جهش تولید | جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

کیکی به تلخی هزار وعده که یکی عمل نشد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

کیکی به تلخی هزار وعده که یکی عمل نشد


فیلم‌سازان با بریدن کیک روز ملی سینما، دوباره خود را برای شروع یک‌سال پر تلاش دیگر آماده کرده و کفش آهنین پوشیدند تا برای ضبط ثانیه‌های زندگی و ترسیم آینده سینما آماده شوند.

گزارشی از نشست هنرمندان سینما

 فیلم‌سازان در طول سال به خلق فیلم‌هایی می‌پردازند که مانند عضوی از خانواده دوستش دارند و فرقی نمی‌کند فیلمشان کوتاه باشد یا بلند، اکشن باشد یا ری‌اکشن، آنچه که برایشان اهمیت دارد، فیلمی است که برای ثانیه به ثانیه آن رنج کشیده و برای خلق آنچه در نظر دارند موی سیاهشان را به افسون روزگار سپید کردند.

هنرمندان عرصه فیلم‌سازی حاصل رنج‌های یکساله خود را گنجی می‌دانند که روی پرده‌ها می‌رود و خیل مردم را مشتاقانه برای تماشا می‌کشاند.

روز شمار تقویم، هر روز را به یک نام  آراسته شده که این نام‌ها همراه خود مناسبت‌های خاصی را دارد که برای ارج نهادن به آن مناسبت برنامه‌های گوناگونی اجرا می‌شود که یکی از این روزها، نام روز ملی سینما را به خود گرفته است.

روز ملی سینما روزی است که مردم ایران برای نخستین‌بار با هنر هفتم آشنا شدند و اکنون سال‌هاست که این پرده جادو نقوش متحرک گوناگونی را به تصویر می‌کشد و به دلیل تاثیرگذاری خاص در جامعه توانسته مخاطبان فراوانی را به خود اختصاص دهد.

سینما در زمان کنونی توانسته به یک سبک برای تبلیغ تبدیل شود تا جایی که برخی معتقدند اگر پیامبری در زمان کنونی ظهور می‌کرد به طور قطع معجزه‌ای جز سینما نداشت.

به پاسداشت روز ملی سینما، همه هنرمندان در خانه امن خود که همان خانه سینمایی‌هاست گردهم می‌آیند و با حضور مهمانان خاص که مسئولان فرهنگی هستند، جشنی شادانه برپا می‌کنند.

سینمایی‌های قم نیز که همیشه با کمترین امکانات، آثاری بدیع خلق می‌کنند در آستانه روز ملی سینما در انجمن سینمای جوان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان،‌گردهم آمدند و منتظر بودند که حجت‌الاسلام دانشی، برایشان کوله‌باری از نویدهای خوش بیاورد.

کمی نمی‌گذرد که در این نشست صمیمی، فیلم‌سازانی که نه تنها نام قم را در منطقه بلکه در جهان بلند آوازه کردند، زبان به سخن می‌گشایند.

قرار است محفل صمیمی باشد و هر آنچه دل تنگت می‌خواهد بگو ...

داوود جلیلی، فیلمساز پر آوازه قمی که در جشنواره ملی عمار، برای هنر قم افتخار کسب کرد، اینگونه سر سخن را باز می‌کند و می‌گوید: 59 دفتر انجمن سینمای جوانان در کشور به فعالیت فیلم‌سازی اهتمام دارند و فقط یکبار در طول سال به سینماگران اختصاص دارد که انتظار دارند در این روز، برای سخنانشان و دردهایی که مدت‌هاست در دلشان جا خوش کرده است گوش شنوایی باشد.

این فیلم‌ساز قمی از سال‌هایی از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سخن می‌گوید که قم پرچمدار جشنواره‌های ملی سینما بود.

البته این سال‌ها، چندان هم دور نیست و هنوز هم سینمایی‌های قم پلان به پلان، فریم به فریم، راه جشنواره‌های ملی را پیش گرفته و افتخار می‌آفرینند.

جلیلی، ذهن مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی را به سال‌های نه چندان دوری می‌برد که در جشنواره‌های ملی سینما از 10 کاندید دریافت جایزه بهترین آثار،‌ هفت کاندید به سینماگران قم اختصاص داشت.

به گفته وی، سرمایه فیلم‌سازی در قم نه تنها حمایت‌های مسئولان نبوده و نیست بلکه استعدادهای درخشانی در عرصه فیلم‌سازی است که برای سرافرازی قم در عرصه هنر سینما گام برمی‌دارند.

شاید مسئولان نمی‌دانند، ویترین سینمای کشور در حال حاضر دست کسانی است که روزگاری در انجمن سینمای جوانان، الفبای هنر فیلم‌سازی می‌آموختند.

برخی از هنرمندان نام‌آوری در قم هستند که حضور در بیش از 100 جشنواره ملی و بین‌المللی را تجربه کردند و هیچ دست گرمی برای حمایت به سوی ایشان برده نمی‌شود.

مجید ایرانی هنرمند پیشکسوتی که از دهه 60 کارنامه درخشانی در عرصه عکاسی و فیلم‌سازی دارد لب به سخن می‌گشاید و از بودجه‌هایی می‌گوید که به نام فرهنگ و به کام اقدامات غیر‌‌فرهنگی صرف می‌شود.

 پای درد و دل هنرمندان بومی قم می‌نشینی، متوجه می‌شوی دلشان از روزگاری که می‌گذرد، خون است و مدت‌هاست که هنرمندان قمی تنشان از بی‌توجهی مسئولان استانی به هنر هفتم زخمی و رنجور شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقابل سخنان گلایه‌آمیز هنرمندان فیلم‌ساز سکوت پیشه می‌کند و بعد از تاملی کوتاه، مشکلات هنرمندان فیلم‌ساز را در گرو باز نشدن مشکلات و مسائل در رسانه‌ها عنوان می‌کند.

این سخنان از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در حالی مطرح می‌شود که بارها، رسانه‌های استانی با درج گزارشات و مصاحبه‌های گوناگون، مشکلات را مطرح کرده‌‌اند و از جایی که قرار نیست هنر و هنرمند در قم دیده شوند، رسانه‌هایی هم که در این وادی کار می‌کنند دیده نمی‌شوند.

شاید مافیایی، هنر هفتم را در قم به سمتی هدایت می‌کند که مورد غفلت واقع شود و با چالش تهیه منابع مالی و تهیه امکانات، هنرمندان را از راهی که پیش رو دارند باز دارد.

دانشی از رویکرد اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید سخن می‌گوید و اظهار می‌کند: در بخش‌های فرهنگی و هنری، رونق انجمن‌های هنری و ... مشغول مطالعه هستیم تا در بخش‌های گوناگون بناهای فرهنگی داشته باشیم.

در طول سال‌های گذشته، وعده‌های داده و نداده غیر‌‌عملی فراوانی از سوی مسئولان به هنرمندان داده شده است ولی نه تنها باری از مشکلات سینماگران برداشته نشده بلکه با حمایت نکردن از اقدامات فرهنگی هنری آنان را با چالش جدی مواجه کردند.

نسرین‌السادات ترابی، دیگر هنرمند پیشکسوتی است که سر سخن را با مدیرکل فرهنگ و ارشاد باز می‌کند و از مشکلاتی که در طول سال‌های آتی، انجمن سینمای جوانان با آن روبه‌رو است سخن  می‌گوید.

داستان مشکلات انجمن سینمای قم، مثنوی 70 من کاغذ هم گذشته و حالا باید به فکر 700 من کاغذ بود و شاید هم بیشتر...

ترابی به برگزاری جشنواره‌های بزرگی مانند «هشت نوشت» و «نماز و نیایش» از سوی انجمن سینمای جوان اشاره می‌کند و از حمایت‌های صورت نگرفته، گلایه‌مند است. مطالباتی که انجمن سینمای جوان با برگزاری جشنواره نماز و نیایش در دی ماه سال گذشته از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم طلبکار است و ...

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مقابل این سخنان، جواب قانع‌کننده‌‌ای نمی‌گوید و با اشاره به مشکلات مالی دولت، وعده‌ای برای روزگاری پس از برداشتن تحریم‌ها می‌دهد.

دانشی از کمبود منابع اعتباری برای فرهنگ و هنر قم سخن می‌گوید و با اشاره به قرار داشتن منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در قم، امیدوار است، پیوست فرهنگی که در برخی مناطق آزاد کشور وجود دارد در این منطقه نیز لحاظ شده و این مناطق وارد مسائل فرهنگی شوند.

هر آنچه گفتنی بود؛ گفته شد و باید به پاسداشت روز ملی سینما کیکی که از پیش تهیه شده است، در قطعات کوچک بریده و بین هنرمندان توزیع شود و فیلم‌سازان پس از این روز، دوباره خود را برای شروع یک‌سال پر تلاش دیگر آماده کنند. کفش آهنین بپوشند و سه پایه‌ای که گاهی اوقات دوپا بیشتر ندارد را به همراه دوربین، برای ضبط ثانیه‌های زندگی در لوکیشن آمال‌ها و آرزوهایی که برای آینده سینما ترسیم کردند، آماده کنند.

صدا ... دوربین... حرکت ...

======================

گزارش: سمانه سادات فقیه سبزواری / فارس

======================

آدرس کوتاه :