جهش تولید | جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹

یازدهمین جشنواره مسابقات قرآنی مدهامتان در قم برگزار می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

یازدهمین جشنواره مسابقات قرآنی مدهامتان در قم برگزار می‌شود


معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور از برگزاری یازدهمین جشنواره مسابقات قرآنی مدهامتان در قم خبر داد.

معاون ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور:

مرتضی طاهریان در نشست‌خبری تحت عنوان جشنواره قرآنی مدهامتان که در سالن جلسات اداره‌کل ارشاد برگزار شد، با اشاره به مأموریت‌های تعریف‌شده ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور اظهار داشت: یکی از برنامه‌های آن جشنواره‌های فرهنگی هنری جوانان مساجد تحت عنوان سلسله جشنواره مساجد کشور است که سالیانه در هفت رشته و موضوع تخصصی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور بابیان اینکه سال‌های اخیر به‌غیراز سال 92 جشنواره قرآنی مدهامتان برگزار شده است، افزود: جشنواره‌های شعر، شیوه‌های نوین آموزش، هنرهای نمایشی، سرود، هنرهای تجسمی، نشریات تجربی و جشنواره قرآن هفت عنوان جشنواره‌هایی است که در حال برگزاری است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره سرود روستایی در بهمن‌ماه امسال افزود: فراخوان جشنواره تئاتر یا هنرهای نمایشی در روزهای آینده منتشر می‌شود و مراحل پایانی آن به سال 96 می‌افتد.

طاهریان با اشاره به برگزاری یازدهمین جشنواره قرآنی مدهامتان گفت: بهترین چهره‌های شاخص قرآنی کشور یا تمام دوره ارتقاء خود را در مسجد گذرانده‌اند یا مقدمات فراگیری قرآن و انس با قرآن در مسجد اتفاق افتاده ‌به‌همین منظور باید عرصه رقابتی را برای ارتقاء و شناسایی چهره‌های قرآنی فراهم کنیم.

معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور بیان کرد: جشنواره امسال مراحل استانی خود را پشت سر گذاشته و مرحله کشوری نیز از 24 تا 27 آذرماه برگزار خواهد شد، در رشته‌های قرائت، ترتیل، حفظ ، اذان و تفسیر که البته در بخش حفظ برادران حفظ کل و حفظ 20 جزء و در بخش خواهران حفظ کل و قرائت ویژه جوانان داریم.

طاهریان گفت: افرادی که حدود 300 تا 350 نفر به مرحله پایانی رسیده‌اند مرحله استانی را پشت سر گذرانده‌اند و به مرحله کشوری راه‌یافته‌اند برخی از چهره‌های قرآنی مرحله شهرستانی را نیز داشته‌اند درحالیکه الزام تنها مرحله استانی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ایده آل این است که از مرحله کانونی شروع شود به عبارتی ابتدا کانون‌ها مرحله مسابقه داخلی  را داشته باشند سپس به مرحله شهری، شهرستانی و در نهایت مرحله کشوری واردشده و برسند البته یک مرحله دیگر نیز پیش رو داریم که برگزاری مسابقات قرآنی جوانان مساجد جهان اسلام است.

معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور عنوان کرد: آئین‌نامه مرحله استانی ما در اول خردادماه اعلام و فراخوان منتشر شد و به استان‌ها این اجازه را داده بودیم که مراحل استانی خود را از اواخر شهریورماه برگزار کنند.

طاهریان بابیان اینکه نفرات اول رشته‌های قرائت و حفظ مستقیماً از مدهامتان به مرحله کشوری مسابقات اوقاف راه می‌یابند، تصریح کرد: مسابقات قرآنی مدهامتان از ساعت 17 تا 19 در دفتر آیت‌الله سبحانی آغاز شده و برخی قراء تلاوت خواهند داشت و اختتامیه نیز در 17 ربیع‌الاول در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مسابقات نیز در دو روز 25 و 26 در مجتمع یاوران مهدی برگزار می‌شود، همچنین امسال برای نخستین بار ثبت‌نام مسابقات مدهامتان را به شکل اینترنتی انجام دادیم در این مرحله حدود 16 هزار نفر ثبت‌نام اینترنتی انجام داده‌اند.

معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور گفت: طلابی که در شهر ‌قم مشرف هستند می‌توانند از کلاس‌های تفسیری این مسابقات استفاده کنند بخشی از موضوعات مهم بخش تفسیر موضوع مبانی اقتصاد مقاومتی در قرآن است که این موضوع را برای مخاطبان و نمازگزاران تفسیر کنند.

طاهریان گفت: ستاد عالی مسابقات در اوقاف شکل‌گرفته و همه مسابقات رسمی زیرمجموعه این ستاد هستند و در ستاد عالی مسابقات براساس پیشنهاد کانون‌های مساجد مسابقات قرآنی مدهامتان در هفته وحدت برگزار می‌شود.

وی افزود: سال آینده نیز مسابقات قرآنی مدهامتان در مشهد مقدس برگزار و دبیرخانه این مسابقات به این استان منتقل خواهد شد./تسنیم

آدرس کوتاه :