جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

یک‌هزار مبلغ روحانی در موکب‌های اربعین مستقر می‌شوند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

یک‌هزار مبلغ روحانی در موکب‌های اربعین مستقر می‌شوند


رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های عراق با بیان اینکه تبلیغ در کشور عراق شرایط خاصی دارد، گفت: یک‌هزار مبلغ روحانی در موکب‌های اربعین حسینی مستقر می‌شوند که نزدیک به 200 نفر از آنها به زبان عربی مسلط هستند.

رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های عراق:

حجت‌الاسلام والمسلمین سید حمید حسینی عصر امروز در نشست هماهنگی ستاد هماهنگی اربعین حسینی استان قم که در تالار امام جواد(ع) استانداری برگزار شد، با بیان اینکه درگیری با داعش مشکلات بسیاری را برای مردم و مسؤولان عراق به دنبال داشته است، اظهار کرد: حضور مردم ایران و مشارکت در حماسه اربعین اقدام قابل تقدیری بود چرا که از مظلومیت حرکت اربعین حسینی جلوگیری کرده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته نزدیک به دو میلیون نفر ایرانی در عراق حضور یافتند اما امسال حضور سه الی چهار میلیون نفر پیش‌بینی می‌شود به همین علت مسؤولان نظام اسلامی باید میزبانی از زائران حسینی مشارکت داشته باشند تا با مشکل خاصی مواجه نشویم.

رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های عراق از ایجاد 11 کمیسیون تخصصی در ستاد اربعین حسینی یاد کرد و گفت: برای مباحث امنیتی و انتظامی حرکت اربعین برنامه مطلوب درنظر گرفته شده است به همین علت نگرانی در این زمینه نداریم اما باید با مشارکت بخش‌های مختلف در دو کمیسیون فرهنگی و رسانه‌ای عملکرد مطلوبی را رقم بزنیم.

وی با اشاره به شناسایی سه هزار منزل در کربلا برای خدمات‌رسانی به زائران حسینی تصریح کرد: با این اقدام می‌توانیم ساماندهی اسکان زائران برخی از استان‌ها را قبل از اعزام آنها به سمت عراق انجام دهیم اما تحقق این امر نیازمند مشارکت مطلوب زائران است.

حسینی با بیان اینکه مردم عراق با مشکلات اقتصادی مختلف مواجه هستند، عنوان کرد: این مشکلات انگیزه آنها را برای خدمات‌رسانی به زائران امام حسین(ع) کم نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه مردم و مسؤولان استان قم برای برگزاری باشکوه حماسه اربعین به شیوه مطلوبی به میدان آمده‌اند، تصریح کرد: بر اساس فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی میزبانی حرکت اربعین حسینی نباید از مردم عراق گرفته شود چراکه میزبانی این سفر معنوی دستاورد بزرگی برای این مردم است.

رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های عراق یادآور شد: بسیاری از حرکت‌ها و برنامه‌های مذهبی استان قم پوشش رسانه‌ای داده نمی‌شود درحالی که 80 شبکه به صورت مستقیم در اختیار عراق است و می‌توانیم با مستقر کردن خبرنگاران عراقی در قم از ظرفیت این شبکه‌ها استفاده کنیم.

وی از تعیین 30 سرور برای رسانه‌های تصویری یاد کرد و ادامه داد: صدا و سیمای استان قم می‌تواند از ظرفیت این سرورها برای خود استفاده کند.

حسینی با بیان اینکه گردان‌های مشخصی برای استقبال از زائران در شهرهای بصره، اماره، کوت، نجف و کربلا مستقر می‌شوند، مطرح کرد: زائران می‌توانند با مراجعه به مراکزی با عنوان «لواء خدمت‌الحسینیه» به سمت مکان‌های مورد نظر برای اسکان حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه مرز مهران فقط به زائران ایرانی اختصاص دارد، اظهار کرد: زائران افغانی و پاکستانی باید از مرز شلمچه وارد شوند و از ورود آنها در مرز مهران جلوگیری می‌شود.

حسینی از افزایش آمار ازدواج میان ایرانی‌ها و عراقی‌ها یاد و خاطرنشان کرد: امیدواریم زائران ایرانی علاوه بر مسیر نجف در دیگر مسیرهای ورودی به کربلا حضور یابند تا مردم بصره، کوت، اماره و دیگر شهرهای عراق نیز با فرهنگ ایرانیان آشنا شوند.

رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های عراق اضافه کرد: امسال به منظور تشویق موکب‌های عراقی هشت گروه از بیت رهبری به موکب‌های عراقی اعزام می‌شوند تا از عملکرد آنها تقدیر کنند که در این راستا طی یک سال اخیر 72 موکب فعال عراقی به ایران اعزام شده‌اند.

وی به نصب 17 پرچم 50 متری در مسیر نجف تا کربلا اشاره کرد و گفت: موکب آستان حضرت امام رضا(ع) به وسعت 40 هزار متر مکان‌یابی شده است تا به زائران امام حسین(ع) خدمات‌رسانی داشته باشد.

حسینی از واگذاری کمیته مراسمات اربعین حسینی به هیأت رزمندگان اسلام یاد کرد و افزود: 40 مراسم مرکزی در نجف، کربلا و مسیر پیاده‌روی اربعین به صورت زنده از شبکه‌های ایرانی پخش می‌شود.

وی با بیان اینکه تبلیغ در کشور عراق شرایط خاصی دارد، مطرح کرد: هزار مبلغ روحانی در موکب‌های اربعین حسینی مستقر می‌شوند که نزدیک به 200 نفر از آنها به زبان عربی مسلط هستند.

آدرس کوتاه :