جهش تولید | دوشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

49 شرکت دانش بنیان در قم/ پژوهش آمار قابل توجهی ندارد - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 

در گفت و گوی خبری مطرح شد؛

49 شرکت دانش بنیان در قم/ پژوهش آمار قابل توجهی ندارد


با توجه به نقش پژوهش در تولید ناخالص ملی می توان گفت که دانشگاه ها هنوز قدم مناسبی در این رابطه برنداشته اند و پژوهش ها آمار قابل ملاحظه ای را نشان نمی دهند.

نصرالله زاده در برنامه گفت و گوی خبری، با اشاره به اینکه آمار مقالات دانشگاه های استان قم در ISI جالب توجه نیست، عنوان داشت: این آمار چشم انداز خوبی از آینده دانشگاه های قم را نشان نمی دهد.

وی توجه به پژوهش را مهم ارزیابی کرد و گفت: سهم پژوهش در تولید ناخالص ملی زیر نیم درصد است در صورتی که باید چهار درصد باشد و این نشان دهنده آن است که ما پژوهش های هدفمندی نداریم.

وی افزود: تفکر قالب بر دانشگاه ها را تفکر آموزشی است د حالی که باید این تفکر پژوهش محور داشته باشیم و این مسئله لازم دارد که از دبیرستان ها پژوهش محور تدریس کرد تا بتوان علم تولید کرد.

وی با بیان اینکه علم و صنعت تعامل لازم را با هم ندارند، عنوان داشت: باید به صنعت گران حق داد چرا که آنها به دنبال دستگاهی هستند که برای آنها کار کند؛

رئیس پارک علم و فناوری استان قم هم میهمان تلفنی برنامه با اشاره به اینکه دو هزار شرکت دانش بنیان در کشور ثبت شده است که 49 شرکت آن در قم وجود دارد، عنوان داشت: 1.75 درصد از شرکت های دانش بنیان کشور در قم مستقر است.

اخوان خروجی شرکت های دانش بنیان را مورد نیاز جامعه دانست و گفت: بیشتر افرادی که در این شرکت ها مشغول فعالیت اند، در مقطع فوق لیسانس و دکتری هستند.

نصرالله زاده در ادامه سخنان خود، تعداد مقالات چاپی، تعداد ارجاعات به مقالات، محل انتشار مقالات، تعداد سناد منتشر شده؛ تعداد  صفحات از شاخصه های ارزیابی علوم جدید برشمرد و عنوان داشت: در رابطه با ارجاعات به مقالات ما رتبه 28 را داریم.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی میهمان دیگر برنامه بود و گفت: نسبت به نیازهایی که درسطح جهانی صورت گرفته و توجه جهانیان به مکتب اسلام در تولیدعلوم جدید فاصله زیادی داریم.

لک زایی در خصوص استفاده از پژوهش های جدید در دانشگاه ها، عنوان داشت: بسیاری از آثاری که در پژوهشگاه های ما تولید می شود در مراکز علمی استفاده می شود.


آدرس کوتاه :