جهش تولید | چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹

اشتغال و تولید در روستاها اولویت نبوده است - نمایش محتوای گفتگوی خبری

 

 


اشتغال و تولید در روستاها اولویت نبوده است


چهرگانی سرپرست اداره کل امور روستایی استانداری قم گفت:مدیریت ها در گذشته به گونه ای بوده که امور زیربنایی در اولویت بوده است در صورتی که اشتغال و تولید پایه گذار امور زیربنایی در روستا ها است.

چهرگانی سرپرست اداره کل امور روستایی استانداری قم در برنامه گفتگوی خبری با بیان اینکه مشکلات روستایی در دو بخش امور زیربناییی و اشتغال دسته بندی میشوند گفت: مدیریت ها در گذشته به گونه ای بوده که امور زیربنایی در اولویت بوده است در صورتی که اشتغال و تولید پایه گذار امور زیربنایی در روستا ها است.

چهرگانی افزود: مشاغل در روستا ها به صورت قهری و تدبیری تضعیف شده اند و باعث شده جمعیت روستا ها برای اشتغال به شهرها مهاجرت کنند.

وی با اشاره به طرح تدوین شناسنامه برای روستاها بر اساس جمعیت، موقعیت جغرافیایی ، پتانسیل های معنوی فیزیکی و سرمایه های انسانی هر روستا گفت: تا کنون 40 درصد این طرح انجام شده است و وما برای هر منطقه طرح ها و پیشنهاد های متناسب با شناسنامه آن منطقه  را بررسی و اجرا میکنیم.

سرپرست اداره کل امور روستایی استانداری تصریح کرد: طرح نیمه مکانیزه مجتمع های گلخانه ای در 5فاز در حال اجرا میباشد که در این مجتمع های میزان آب مصرفی یک پنجم نسبت به کشاورزی سنتی است در حالیکه تولید آن حداقل 4برابر کشاورزی سنتی میباشد.

چهرگانی شناسایی شرایط اقلیمی و منطقه ای و قطب های سرمایه گذار در روستا ها را حائز اهمیت دانست وگفت: باید به سرمایه گذار نگاه ویژه ای داشته باشیم و از لحاظ تشکیلاتی و تسهیلات از سرمایه گذار حمایت کنیم همچنین از منظر بخش خصوصی سرمایه گذاری در روستا ها را آسیب شناسی کنیم و موانع را برطرف نماییم.

وی با بیان اینکه در موضوع گردشگری روستایی اطلاعات جمع آوری شده است و تعامل بین دستگاهها برای حمایت از طرح های گردشگری وجود دارد، گفت:روستا های ما پتانسیل گردشگری بالایی دارند و ما با ارتباط نزدیک با دهیاران و برگزاری نشست ها و آموزش ها ،متولیان روستایی را نسبت به وظایف محلی خود برای جذب سرمایه گذار گردشگری آشنا میکنیم.

سرپرست اداره کل امور روستایی اسانداری قم گفت: ما در معقولهد جذب سرمایه گذار ضعیف هستیم و از49 طرح تصویب شده نهایتا 25 طرح رد شده است که این یعنی در بحث جذب سرمایه گذار زیر 50درصد کارایی داشته ایم.

چهرگانی با اشاره به تشکیل کارگروه توسعه روستایی با هدف ایجاد راهکار و رفع موانع سرمایه گذاری از جمله تسهیل مجوزها عنوان کرد: در هفته گذشته 12 طرح در این کارگروه تصویب شد و این هفته 11 طرح در دست بررسی میباشد.

رحمانی معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگوی تلفنی با گفتگوی خبری با بیان اینکه 125 روستای بالای 20 خانوار در استان داریم گفت: برای 115 عدد از این روستاها طرح هادی پیشبینی شده است و بر اساس اعتبار سالانه در حال انجام است.

وی افزود: میانگین پیشرفت استان قم در اجرای این طرح نسبت به سایر استان ها در بالاترین حد است و حدودا 50 درصد کل استان طرح هادی انجام شده است.

یاد آور میشود طرح هادي روستايي طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود ، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از قبیل مسکونی ، تولیدی ، تجاری و کشاورزی ، و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندیهای عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرحهای ساماندهی فضا و سکونتگاههای روستایی یا طرحهای جامع ناحیه ای تعیین می نماید.

رحمانی عنوان کرد:همچنین شورای برنامه ریزی توسعه استان زمین های کارگاهی در اختیار متقاضیان ایجاد اشتغال و تولید در روستاها قرار میدهد.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اجرای طرح منظومه های روستایی در برنامه ششم خبر داد که بر اساس این طرح مطالعات فضایی انجام میشود و پتانسیل روستاها تحت یک سند تنظیم شده و برای ایجاد زیربناها و اشتغال مورد استفاده قرار میگیرد.

عالی پور معاون هماهنگی امور زائران استانداری در تماس تلفنی با گفتگوی خبری با اشاره به ظرفیت گردشگری بالای روستاها از لحاظ تاریخی ،ژئوتوریسم و اکو توریسم گفت: برنامه ریزی هایی در جهت پیوند اماکن مذهبی زیارتی و سیاحتی روستاها با زائرانی که به قم می آیند انجام شده است.

وی با بیان اینکه 12منطقه نمونه گردشگری در استان معرفی شده اند عنوان کرد: بخش های دیگری نیز شناسایی شده است و در حال مطالعه باری معرفی و واگذاری این مناطق توسط دستگاههای متولی به سرمایه گذاران هستیم.


آدرس کوتاه :