جهش تولید | پنج‌شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۹

ضبط 120 هزار دقیقه مصاحبه از اندیشمندان اسلامی - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

ضبط 120 هزار دقیقه مصاحبه از اندیشمندان اسلامی


مدیرکل پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما از تولید 120 هزار دقیقه مستند و 18 عنوان نرم‌افزار، انتشار بیش از 750 عنوان کتاب و 850 شماره از هشت نشریه تخصصی و ضبط 120 هزار دقیقه مصاحبه از اندیشمندان اسلامی به همت این مجموعه خبر داد.

مدیرکل پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما:

حجت‌الاسلام والمسلمین علی نهاوندی امشب در دیدار با آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور که در سالن جلسات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، با بیان اینکه نزدیک به 78 درصد مردم تقویم مذهبی خود را از رسانه‌های جمعی دنبال می‌کنند، اظهار کرد: صدا و سیما در میان این رسانه‌ها جایگاه مشخصی را به خود اختصاص داده است به همین علت باید به صورت ویژه به این ظرفیت نگاه داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس آمار گرایش جوانان به نیازهای دینی پررنگ‌تر از گذشته شده است، اضافه کرد: با وجود کانون‌های فکری و فرهنگی بیگانه و شبهاتی که در داخل کشور در مباحث مختلف مطرح می‌شود اکنون در صدا و سیما برای ترویج فرهنگ دینی به دستاوردهای مطلوبی دست یافته ایم.

مدیرکل پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما از هدایت افکار عمومی به سمت جریان‌سازی‌های دینی به عنوان یکی از محورهای اصلی صدا و سیما نام برد و گفت: در سال 73 به دستور رهبر انقلاب اسلامی ایجاد مجموعه پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما با هدف ایجاد حلقه واصل میان رسانه و حوزه، ارتقای سطح کیفی تولیدات رسانه‌ای متناسب با شاخص‌های دینی و مذهبی و بهره‌مندی از کارشناسان حوزوی در دستور کار قرار گرفته و طی 23 سال اخیر در این مجموعه توانسته ایم به دستاوردهای مطلوبی برسیم.

وی خاطرنشان کرد: انتشار بیش از 300 عنوان تک‌نگاشت، تولید 120 هزار دقیقه مستند از آموزه‌های دینی و تولید 18 عنوان نرم‌افزار در راستای ماموریت‌های مرکز، انتشار بیش از 750 عنوان کتاب و 850 شماره از هشت نشریه تخصصی، ورود مجلات به حوزه‌های مورد نیاز اندیشمندان فرهنگی از جمله انتشار نشریه امواج شبهه، برگزاری هفت همایش ملی و ضبط 120 هزار دقیقه مصاحبه از اندیشمندان اسلامی از اقدامات انجام شده در اداره‌کل پژوهش‌های اسلامی صدا و سیماست.

نهاوندی از در اختیار قرار دادن 120 هزار سند حوزوی به اداره‌کل پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما یاد کرد و افزود: این مجموعه ظرفیت‌های مطلوبی را به خود اختصاص داده است چرا که روحانیون توانسته اند فعالیت‌های مرتبط با امور دین را در حوزه رسانه به شیوه مطلوبی دنبال کنند.

وی با بیان اینکه در بخش‌های آموزش، پژوهش، تبلیغ و تولید زمینه‌های همکاری حوزه و رسانه وجود دارد، تصریح کرد: افراد مشخصی برای توسعه این همکاری‌ها مشخص شده‌اند که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت آنها بهره‌برداری لازم را داشته باشیم.

نهاوندی به برخی از فعالیت‌های برون‌مرزی رسانه ملی اشاره کرد و گفت: سطح سواد علمی حوزویان در حوزه رسانه‌افزایش قابل توجهی داشته است و بررسی مطالعات کاربردی و بنیادین رسانه به صورت ویژه مورد توجه اداره‌کل پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما قرار گرفته تا بتوانیم از پایان‌نامه‌ها و اندیشه‌های حوزوی استفاده کرده و آنها را مورد تاثیر رویکردهای رسانه‌ای قرار دهیم.

مدیرکل پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما با تاکید بر اینکه نبود فلسفه، فقه و اخلاق رسانه خلأهایی را در جامعه به دنبال داشته است، عنوان کرد: تدوین توضیح‌المسائل رسانه در دستور کار قرار گرفته و سوالات این کتاب به مراجع تقلید اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه رسانه ملی آمادگی کاملی برای افزایش ارتباط با حوزه‌های علمیه دارد، اضافه کرد: بر اساس فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی رسانه‌های ارتباط جمعی باید در مسیر تکامل انقلاب در خدمت اشاعه فرهنگ اسلامی قرار گیرد و در این زمینه از اندیشه‌های سالم برخوردار شود.

نهاوندی از وجود نگاه‌های جدید نسبت به توسعه فعالیت‌های اداره‌کل پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما یاد کرد و گفت: مستندسازی از سیره زندگانی شخصیت‌های حوزوی از جمله حضرات آیات آل‌اسحاق و اعتمادی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه صدا و سیما برنامه مشخصی را برای هدایت رسانه‌ها به سمت آموزه‌های دینی دارد، مطرح کرد: گسترش ارتباط میان حوزه و صدا و سیما می‌تواند تاثیرات مثبت قابل توجهی در سطح کلان جامعه اسلامی به دنبال داشته باشد.

آدرس کوتاه :